პროკურატურა: პატიმრების გაქცევის საქმეზე საბადრაგო ჯგუფის უფროსს ბრალდება წარედგინა
პროკურატურის განცხადებით, ბადრაგირებისას მსჯავრდებულთა ჯგუფურად გაქცევის ფაქტზე საბადრაგო ჯგუფის უფროსს ბრალდება წარუდგინა. საქმე ეხება თბილისში, ერთ-ერთი კლინიკიდან 3 პატიმრის გაქცევას.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ მსჯავრდებულები დატოვა მუდმივი ვიზუალური მეთვალყურეობის გარეშე და სათანადოდ არ ჩაკეტა სპეციალური სატრანსპორტო საშუალების კარები.
"საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს გენერალური ინსპექციის მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 1 ნოემბერს, პენიტენციური დეპარტამენტის ესკორტირების მთავარი სამმართველოს საბადრაგო ჯგუფმა, N15 პენიტენციური დაწესებულებიდან, თბილისში მდებარე „ავერსის“ კლინიკაში გამოკვლევის მიზნით ექვსი მსჯავრდებული გადაიყვანა. ბადრაგირების განხორციელებისას, საბადრაგო ჯგუფის უფროსმა არ შეასრულა ბადრაგირების დადგენილი წესი, მსჯავრდებულები დატოვა მუდმივი ვიზუალური მეთვალყურეობის გარეშე და სათანადოდ არ ჩაკეტა სპეციალური სატრანსპორტო საშუალების კარები. აღნიშნულით ისარგებლა სამმა მსჯავრდებულმა, რომლებმაც ღია კარებებიდან დაუბრკოლებლად დატოვეს სატრანსპორტო საშუალება და მიიმალნენ", - ნათქვამია განცხადებაში.
1 ნოემბერს დაახლოებით 13:00 საათზე კლინიკა "ავერსიდან", რომელიც თბილისში, ვაჟა-ფშაველას გამზირზე მდებარეობს, კვლევების ჩასატარებლად მიყვანილი სამი პატიმარი გაიქცა. 2 ნოემბერს დააკავეს სამივე პატიმარი და ბადრაგი.
ამავე თემაზე: იუსტიციის მინისტრმა რატი ბრეგაძემ კლინიკა "ავერსიდან" გაქცეული სამი პატიმრის დაკავების გარემოებებზე ისაუბარა.

Побег заключенных из тбилисской клиники: конвоиру предъявлено обвинение
Прокуратура Грузии предъявила обвинения сотруднику службы конвоя, задержанному по делу о побеге троих заключенных из тбилисской клиники «Аверси», - информирует "Эхо Кавказа".
Задержанный не соблюдал установленные правила конвоирования, оставил осужденных без постоянного визуального наблюдения и не запер должным образом двери спецавтомобиля, чем воспользовались трое осужденных и покинули транспортное средство — беспрепятственно, через открытые двери, заявили в ведомстве.
«Расследование, проведенное Генеральной инспекцией Министерства юстиции Грузии, установило, что 1 ноября конвойная группа главного Пенитенциарного департамента перевезла шестерых осужденных из пенитенциарного учреждения N15 в клинику «Аверси» в Тбилиси для обследования. При конвоировании руководитель группы конвоя не соблюдал установленный порядок конвоирования… 2 ноября сотрудники правоохранительных органов задержали главу группы конвоя. Ему предъявлено обвинение по статье 342 УК Грузии (Нарушение служащими Специальной пенитенциарной службы или приравненными к ним лицами порядка, установленного на службе)», — сказано в заявлении.
Прокуратура планирует обратиться в Тбилисский городской суд, в установленный законом срок, с требованием оставить в заключении задержанного, в качестве меры пресечения.