მეთიუ მილერი: პარლამენტში შეტანილი კანონპროექტი საქართველოს ჩამოაცილებს ევროპის გზას, მოვუწოდებთ მთავრობას, მიჰყვეს ევროკავშირის მისწრაფებებს
05/04/2024 05:37:40 პოლიტიკა
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტში კიდევ ერთხელ ეხმიანებიან "აგენტების" შესახებ კანონპროექტის საქართველოს პარლამენტში დაბრუნების ფაქტს და აცხადებენ, რომ ეს გადაწყვეტილება "საქართველოს ჩამოაცილებს ევროპის გზას".
"ჩვენ ღრმად ვართ შეშფოთებული, რომ საქართველოს პარლამენტში შეტანილი კანონპროექტი საქართველოს ჩამოაცილებს ევროპის გზას და დააზარალებს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, რომლებიც აუმჯობესებენ საქართველოს მოქალაქეების ცხოვრებას.
ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, რომ მიჰყვეს ევროკავშირის მისწრაფებებს", - აცხადებს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–სპიკერი მეთიუ მილერი.
იგი აღნიშნულ საკითხს სახელმწიფო დეპარტამენტში გუშინ გამართულ პრეს–კონფერენციაზეც გამოეხმაურა:
„ვნახეთ ცნობები, რომ ისინი განიხილავენ პოტენციურად კანონპროექტის მიღებას და მხოლოდ იმას ვიტყვი, რომ გასულ წელს ათობით ათასი ქართველი ქუჩაში გამოვიდა, რათა საჯაროდ გამოეცხადებინა თავიანთი ევროპული ამბიციების შესახებ და უარყვეს ამ კანონის მიღება. საქართველოს ისტორიული შესაძლებლობა აქვს ევროკავშირთან გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებები გახსნას და ჩვენ მზად ვართ გავაგრძელოთ ამ პროცესში საქართველოს მხარდაჭერა”.

Госдеп: законопроект об «иноагентах» сбивает Грузию с европейского пути
В Вашингтоне считают, что законопроект «О прозрачности иностранного влияния» сбивает Грузию с ее европейского пути. Об этом заявил глава пресс-службы Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Мы глубоко обеспокоены тем, что законопроект, внесенный в парламент Грузии, сбивает Грузию с ее европейского пути и наносит ущерб организациям гражданского общества, улучшающим жизнь грузинских граждан. Мы призываем правительство Грузии продвигать их стремление вступить в ЕС», – отметил он.
Заявлением Миллера в соцсети поделилось и посольство США в Грузии.
4 апреля представитель Госдепа прокомментировал инициативу «Грузинской мечты» на брифинге.
«Мы получили информацию о возможности принятия законопроекта в парламенте Грузии. Я вам скажу, что в прошлом году десятки тысяч граждан вышли на улицы, чтобы заявить о своих европейских амбициях и отвергнуть последнюю попытку реализовать этот закон. У Грузии есть историческая возможность начать переговоры с Европейским Союзом. Мы поддерживаем их. Мы готовы. Давайте и дальше поддерживать этот процесс», – сказал Миллер.
Грузинский законопроект об «иноагентах» ранее раскритиковали, в частности, в ЕС, НАТО и Европарламенте. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков говорит, что абсурдно считать законопроект «русским».