როგორ გამოეხმაურნენ კობახიძის "ევროოცნებას" სოხუმი, ცხინვალი და მოსკოვი
სოხუმი, ცხინვალი და მოსკოვი ეხმიანებიან საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის 26 მაისის განცხადებას ხელისუფლების "ქართულ ოცნებაზე - 2030 წლისთვის საქართველო ევროკავშირს აფხაზ და ოს დებსა და ძმებთან ერთად შეუერთდეს".
აფხაზური "უშიშროების საბჭოს" მდივნის სერგეი შამბას განცხადებით, "აფხაზეთს საკუთარი ამოცანები აქვს - დამოუკიდებელი სახელმწიფოს მშენებლობა, განვითარება და განმტკიცება".
"მათ ჩვენი დაბრუნება 30 წელია, სურთ და კიდევ 300 წელი ენდომებათ - ეს ვის აკვირვებს? მათ ასეთი საგარეო პოლიტიკური ამოცანა აქვთ და ჩვენთვის ეს სიახლეს არ წარმოადგენს" - განაცხადა შამბამ.
ამასთან, მისივე თქმით, დე-ფაქტო ხელისუფლება "ამ სახელმწიფოსთან კონფედერაციული თუ სხვა სახის ურთიერთობების საკითხების განხილვას არ აპირებს".
დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა აღნიშნა, რომ თავის დროზე, 1990-იანების კონფლიქტის წინა პერიოდში მისმა ძმამ - ტარას შამბამ წარადგინა შეთანხმების პროექტი, რომელიც ურთიერთობების კონფედერაციულ მოდელს გულისხმობდა და იმ დღეს, როცა იგი აფხაზურ პარლამენტში უნდა განეხილათ, ომი დაიწყო.
"მას შემდეგ ბევრი რამ შეიცვალა და ახლა ამაზე საუბარიც ზედმეტია" - დასძინა შამბამ.
განცხადება გაავრცელა ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო საგარეო უწყებამაც.
"გვიწევს, მორიგ ჯერზე გავუწბილოთ ბ-ნ კობახიძეს საოცნებო განწყობა და დავაბრუნოთ ისიცა და სხვა "მეოცნებეებიც" რეალობაში, რომელიც განგრძობად ქართულ შიდაპოლიტიკურ კრიზისსა და მოახლოებულ საპარლამენტო არჩევნებში მდგომარეობს. ეს ძალზე სერიოზული ფაქტორებია და საქართველოს ხელმძღვანელობის უუნარობა, მათ გაუმკლავდეს, არა მარტო კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს "ევროპული ოცნების" ასრულების ბ-ნი კობახიძის მიერ გახმოვანებულ ვადებს, არამედ საფრთხისშემცველი შეიძლება, აღმოჩნდეს რეგიონის სტაბილურობისა და უსაფრთხოებისთვის" - ნათქვამია განცხადებაში.
დე ფაქტო უწყებაში "აბსოლუტურად მიუღებლად" მიაჩნიათ "ნებისმიერი საუბრები საქართველოს შემადგენლობაში ე.წ. შესვლაზე".
"სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ეს არის სახელმწიფო, რომელმაც საკუთარი დამოუკიდებლობა ქართულ ფაშიზმთან მრავალწლიან ბრძოლაში მოიპოვა და თავისუფლებაში უდიდესი ფასი გადაიხადა. სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის ხალხმა სუვერენული სახელმწიფოებრიობის მშენებლობისა და რუსეთის ფედერაციასთან - ჩვენი მშვიდობისა და უსაფრთხოების ერთადერთ რეალურ გარანტთან საინტეგრაციო კავშირების სასარგელოდ გააკეთა არჩევანი, რომელიც გადახედვას არ ექვემდებარება" - ნათქვამია განცხადებაში.
კობახიძის სიტყვებს გამოეხმაურა რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დსთ-ის საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე კონსტანტინე ზატულინიც.
"არ ვიცი, პატრიოტიზმის დემონსტრირების სურვილის გარდა, რით შეიძლებოდა, ყოფილიყო შთაგონებული საქართველოს პრეიერ-მინისტრი, მაგრამ რანაირად დაიბრუნებს იგი 2030 წლამდე აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთს, რომლებიც დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად ვითარდებიან, რუსეთის დაცვის ქვეშ არიან და აღიარებულები არიან ამ ხარისხში, დიდად არ მესმის. მექმნება შთაბეჭდილება, რომ ამ გზით საქართველოს პრემიერ-მინისტრს სურდა, მორიგ ჯერზე წარმოეჩინა თავი პოლიტიკოსად, რომელიც არაფერში ჩამოუვარდება ოპოზიციას ევროკავშირში გაწევრიანებისა და აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დაბრუნებისკენ სწრაფვის მიმართულებით" - განაცხადა ზატულინმა.
"ეს, მაღალი ალბათობით, იმ შიდა პოლიტიკური ბრძოლითაა გამოწვეული, რომელიც საქართველოში უცხოეთის აგენტების [უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის] შესახებ კანონის მიღებასთან დაკავშირებით გამწვავდა. ეს ასევე შეიძლება, უკავშირდებოდეს საქართველოს მმართველი გუნდის სურვილს, მიუხედავად იმისა, რომ ამ კანონს მხარი დასავლეთის აზრის საწინააღმდეგოდ დაუჭირა, აჩვენოს, აქაოდა, "რეალურად, რუსეთის გავლენის ქვეშ არ ვართ, ჩვენ ვისახავთ მიზნებს, რომლებიც რუსეთის მიზნებთან წინააღმდეგობაშია და შეგიძლიათ, მშვიდად იყოთ გარკვეულ პრიორიტეტებზე ჩვენი პოლიტიკის ორიენტირებულობის კუთხითო"... ანუ, იგი თავს იმართლებს ქართული ოპოზიციისა და დასავლეთის წინაშე" - განაცხადა დეპუტატმა.
იხილეთ ასევე: მოსკოვი წინააღმდეგი არაა, საქართველოს სოხუმი და ცხინვალი დაუბრუნოს, "ოღონდ ერთი პირობით"

В Сухуми и Цхинвали комментируют «грузинскую мечту» премьера Грузии
В самопровозглашенных республиках, Абхазии и Южной Осетии комментируют заявление грузинского премьера, сделанное в День независимости Грузии. Ираклий Кобахидзе рассказал о «грузинской мечте» властей – к 2030 году присоединиться к ЕС «вместе с абхазскими и осетинскими братьями и сестрами».
По словам секретаря абхазского Совбеза Сергея Шамба, у Абхазии есть свои задачи – «строительство независимого государства, развитие и укрепление своей государственности»
«Они 30 лет хотят нас вернуть, еще 300 будут хотеть, понятное дело, кого это удивляет? Это их внешнеполитическая задача такая, и это для нас никакая не новость», – сказал Шамба.
При этом он добавил: «обсуждать вопросы конфедерации или каких-то других взаимоотношений с этим государством мы не собираемся».
Сергей Шамба отметил, что абхазский политик, его брат Тарас Шамба накануне грузино-абхазской войны предложил проект договора, который предусматривал конфедеративную модель взаимоотношений, и в день, когда должны были его обсуждать в абхазском парламенте, началась война.
«С тех пор многое изменилось, и теперь об этом нет и речи», – подчеркнул Шамба.
С заявлением выступил югоосетинский МИД.
«Приходится в очередной раз омрачить мечтательный настрой г-на Кобахидзе и вернуть его и других «мечтателей» к реальности, которая состоит в продолжающемся глубоком внутригрузинском политическом кризисе и приближающихся на этом фоне парламентских выборах в октябре этого года. Это весьма серьезные факторы, и неспособность грузинского руководства справиться с ними не только ставит под вопрос озвученные г-ном Кобахидзе сроки исполнения «европейской мечты», но и может стать реальной угрозой стабильности и безопасности в регионе», – сказано в заявлении МИДа.
В ведомстве считают «абсолютно неуместными любые разговоры о т.н. вхождении в состав Грузии».
«Республика Южная Осетия – государство, завоевавшее свою независимость в многолетней кровопролитной борьбе с грузинским фашизмом, заплатившее за свою свободу огромную цену. Народ Республики Южная Осетия сделал свой не подлежащий пересмотру выбор в пользу строительства своей суверенной государственности и укрепления дружеских отношений и интеграционных связей с Российской Федерацией – единственным реальным гарантом мира и безопасности Южной Осетии», – говорится в заявлении.
Слова Кобахидзе прокомментировал и первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин.
«Я не знаю, чем, кроме желания продемонстрировать свой патриотизм, вдохновлялся премьер-министр Грузии. Каким образом до 2030 года он вернет Абхазию и Южную Осетию, которые развиваются как самостоятельные государства, находятся под защитой России и признаны в этом качестве, я не очень понимаю. У меня возникает впечатление, что таким путем премьер-министр Грузии хотел бы лишний раз заявить о себе как о политике, который ни в чем не уступит оппозиции в претензиях на вступление в Европейский союз или возвращении Абхазии и Южной Осетии», — сказал Затулин.
«Это вызвано, скорее всего, той внутриполитической борьбой, которая обострилась в Грузии в связи с принятием закона об иноагентах. И желанием властей Грузии при всем том, что они этот закон поддержали вопреки мнению Запада, все-таки показать, что мы на самом деле не находимся под российским влиянием. Мы ставим перед собой цели, которые конфликтны с Россией, и вы можете быть спокойны в отношении нашей ориентации на определенные приоритеты в нашей политике, которые идут вразрез с интересами России. Он оправдывается перед внутренней оппозицией и перед Западом», — отметил депутат.
Напомним, что в экспертных кругах обсуждается вариант развития событий, при котором Москва в процессе сближения с Тбилиси может предложить Абхазии и Южной Осетии конфедеративную модель взаимоотношений с Грузией.