აგენტების შესახებ ქართული კანონის აფხაზური ექო
1992-93 წლების შეიარაღებული კონფლიქტის ვეტერანმა, აფხაზმა საზოგადო მოღვაწე ლაშა აშუბამ ამასწინათ ფაქტობრივად ააფეთქა აფხაზური საზოგადოებრიობა საქართველოს იმ მოქალაქეთა მხარდამჭერი განცხადებით, რომლებიც თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში „უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ“ კანონს აპროტესტებენ.
«ჩემი პირადი და თანამოაზრეთა სახელით სოლიდარობას ვუცხადებ მომიტინგე თბილისელებს, ქართულ ოპოზიციას და საქართველოს მთელს სამოქალაქო საზოგადოებას უცხოური გავლენის შესახებ კანონის მიღების საწინააღმდეგო პროტესტში. ჩვენ გვახსოვს თქვენი მხარდაჭერა ბიჭვინთის აგარაკის გასხვისების საწინააღმდეგო პროტესტის დროს, უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონის საწინააღმდეგო პროტესტი კი აფხაზებს ჯერ წინ გველის. ვიმედოვნებ, თქვენი საპროტესტო ძალისხმევა ფუჭად არ ჩაივლის და კანონს არ მიიღებენ. დარწმუნებული ვარ, ნებისმიერი ხალხი, მათ შორის - ქართველიც, თავის მიზანსწრაფვაში დაუმარცხებელია. გისურვებთ სულის სიმტკიცესა და წარმატებას დასახული მიზნის მიღწევაში“ - ამ შინაარსის პუბლიკაცია განათავსა სოცქსელში ზუხბამ, რითაც ადვილად პროგნოზირებად კრიტიკის ქარცეცხლში ჩაიგდო თავი, უპირველესად - ვეტერანთა ორგანიზაციების, მათ შორის პროსახელისუფლებო „ამცახარასა“ და ოპოზიციური „არუაას“ მხრიდან.
სამართლიანობისთვის უნდა აღნიშნოს, რომ ეს მოკლე პერიოდის განმავლობაში ლაშა ზუხბას მხრიდან უკვე მეორე რეზონანსული განცხადება იყო. ბიჭვინთის აგარაკების კომპლექსის რუსეთისთვის გადაცემის შესახებ შეთანხმების რატიფიცირების შემდეგ მან სოცქსელში მოკლე, თუმცა მრავალმნიშვნელოვანი პუბლიკაცია განათავსა: „სიმძიმე - ეს ისაა, როცა 30 წლის შემდეგ აცნობიერებ, რომ არასწორ მხარეს იბრძოდიო“.
მაშინ ზუხბა ამ სიტყვებს იქით არ წასულა. ამჯერად კი, რეზონანსული ფეისბუქ-პუბლიკაციის შემდეგ, მან სტუდია «Апсныхабар»-ს ვრცელი ინტერვიუც მისცა და კვლავ დაარღვია დაუწერელი ტაბუ, რომელსაც აფხაზურ საზოგადოებაში მთელი 30 ომისშემდგომი წლის განმავლობაში იცავდნენ: მან განაცხადა ის, რისი საჯარო სივრცეში მოსმენაც აქამდე წარმოუდგენელი იყო, კერძოდ, თქვა, რომ არ თვლის მთელს ქართველ ხალხს მტრად, ასე საქართველოს წინააღმდეგ ბრძოლის დროსაც კი არ თვლიდა და ნაკლებ სავარაუდოა, ოდესმე ჩათვალოს.
აფხაზეთში ცნობილი ვეტერანის მხრიდან ქართველი ხალხის მიმართ უჩვეულოდ კეთილგანწყობილი ტონი ერთგვარ შოკურ თერაპიად იქცა, თანაც ენგურს გაღმაც და გამოღმაც. მაგრამ რატომ მაინცდამაინც ეხლა?
რეალურად, ლაშა ზუხბამ გააჟღერა ბოლო დროს აფხაზეთში მომძლავრებული შეშფოთება საქართველოს მმართველი ძალის მიერ წლობით დეკლარირებული პროდასავლური ვექტორის ფაქტობრივად დემონსტრაციულ შეცვლასთან დაკავშირებით, რაც რუსეთთან ურთიერთობების დათბობის ფონზე ხორციელდება. სოხუმში თვლიან, რომ უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ კანონმა შესაძლოა, ლამის საკვანძო როლი ითამაშოს რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების გადაფორმატებასა და კონფლიქტური დღის წესრიგის მეგობრულით ან სულაც სამოკავშირეოთი შეცვლაში. მსგავსი დაახლოების ლოგიკური განვითარების ვარიანტად კი სოხუმში რუსეთსა და საქართვლოს შორის აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის საკითხზე ფარულ გარიგებას არ გამორიცხავენ.
„უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ კანონი, რომელსაც ქართული ოპოციზია არცთუ უსაფუძვლოდ მიიჩნევს რუსეთ-საქართველოს გეოპოლიტიკური დაახლოების მოწინააღმდეგეებთან ბრძოლის ინსტრუმენტად, საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღების შემთხვევაში სამხრეთ კავკასიაში ახალი რეალიების ფორმირების მძლავრ ფაქტორად შეიძლება, იქცეს - რეალიებისა, როცა რუსეთ-საქართველოს ეკონომიკური და რეგიონული პარტნიორობა უკან გადასწევს ჩვენი მეზობლების ევროინტეგრაციის იდეას. და მაშინ … ვინ იცის, რა სახის კომპრომისები მიიღწევა და ვინ იქცევა ამ კომპრომისების ობიექტად? აფხაზეთი...“ - დაწერა სოცქსელში კიდევ ერთმა ცნობილმა აფხაზმა ოპოზიციონერმა ახრა ბჟანიამ.
ანალოგიურად მსჯელობს ჟურნალისტი ინალ ხაშიგიც, რომლის აზრით, მიმდინარე მოვლენები იმის ნიშანია, რომ საქართველოს არაფორმალური მმართველი ბიძინა ივანიშვილი მზადაა, ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის აღსადგენად ევროინტეგრაციაზე უარი თქვას.
და აი, ამგარი მზარდი ეჭვების ფონზე სოხუმში შეიტყვეს თავის დროზე მოსკოვის მითითებით დანიშნული დე-ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის - ინალ არძინბას გადაყენების შესახებ.
აფხაზური საზოგადოებისთვის შეუმჩნეველი არც ის დარჩენილა, რომ დე-ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ არძინბა თანამდებობიდან რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის ინაუგურაციის დღეს გაათავისუფლა, როცა თავად სოხუმში იმყოფებოდა და არა კრემლში გამართულ საზეიმო ცერემონიაზე, სადაც ამჯერად, როგორც ჩანს, არ მიიწვიეს. არავის დაუნახავს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე-ფაქტო ლიდერები არც 9 მაისს წითელ მოედანზე გამართულ აღლუმზე.
ამ ყველაფრის ფონზე სოხუმში გამოთქმული შეშფოთება უსაფუძვლო თითქოს არ უნდა იყოს. თუმცა არსად ჩანს საკითხის ერთი უმნიშვნელოვანესი მდგენელი - მოსკოვის ინტერესები და პოზიცია, როგორც ერთ-ერთი მთავარი მოთამაშისა, რომელზეც საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემის გადაჭრაა დამოკიდებული.
და აქ პრინციპული კითხვა მდგომარეობს შემდეგში: რატომ უნდა დაუთმოს კრემლმა რაიმე თბილისს, თუკი საქართველოს მმართველი პოლიტიკური გუნდი ისედაც დიდი გულმოდგინებით იფუჭებს ურთიეთობებს დასავლელ სტრატეგიულ მოკავშირეებთან - ანუ რუსეთის გეოპოლიტიკურ მოწინააღმდეგეებთან და ნაბიჯ-ნაბიჯ შეჰყავს ქვეყანა რუსულ ორბიტაზე?
რისი შეთავაზება შეუძლია თბილისს ამჟამინდელი რუსეთისთვის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის სანაცვლოდ - ნეიტრალიტეტის, ევროკავშირსა და ნატო-ზე უარის თქმის? მოსკოვს რა, მონიშნული აქვს პირობები, რომელთა დაკმაყოფილების შემთხვევაში მზად იქნება, საქართველოს გამთლიანების საკითხი განიხილოს?!
კრემლში მშვენივრად ესმით, რომ ლიდერი, რომელიც საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხის გადაჭრას შეძლებს, მოსახლეობისგან სამუდამო მმართველობის კარტ-ბლანშს მიიღებს. მისთვის ყველაფერი იქნება ნებადართული, პროდასავლურ ვექტორზე უარის თქმისა და რუსულ სივრცეში დაბრუნების ჩათვლით, თუ ასეთი იქნება საქართველოს გამთლიანების ფასი. ამასთან, კრემლში არ მალავენ, რომ კმაყოფილები არიან ბიძინა ივანიშვილის კურსით და შესაბამისად, დაინტერესებულნი არიან საქართველოს ხელისუფლებაში მისი გუნდის დარჩენით, თუმცა კრინტსაც არ ძრავენ საქართველოს მთავარ პრობლემასთან დაკავშირებით: ზედაპირული მინიშნებაც კი არ კეთდება იმაზე, რომ მოსკოვი მზადაა, თუნდაც რაიმე უმნიშვნელო ნაბიჯი გადადგას საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის პერსპექტივის მიმართულებით.
ოქტომბერში საქართველოში საპარლამენტო არჩევნებია დაგეგმილი და „ქართული ოცნება“, ბუნებრივია, დაინტერესებულია, ფართოდ გავრცელდეს ხმები ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხზე რაღაც ჰიპოთეტური გარიგების შესაძლებლობის თაობაზე. მაგრამ რეალურად რომ გააჩნდეს ხელთ ისეთი ყოვლისშემძლე კოზირი, როგორიც მოსკოვისგან საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის მხრივ ძვრების თუნდაც სიტყვიერი დაპირებაა, ნუთუ მმართველი ძალა მას არ გამოიყენებდა?! - ეს ხომ წარმოუდგენელია! შესაბამისად, ხმების საპასუხოდ „ქართული ოცნების“ დუმილი თავისთავად მეტყველებს საქმის რეალურ ვითარებაზე.
ექსპერტ პაატა ზაქარეიშვილის აზრით, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების წინაპერიოდში მოსკოვი მხარს აუბამს ილუზიას თბილისი-სოხუმი-ცხინვალის სამკუთხედში რაღაც დათბობის შესახებ და შესაძლოა, ვიხილოთ კეთილი ნების გარკვეული სიმბოლური ჟესტებიც – მაგალითად, დე-ფაქტო საზღვრებზე გადაადგილების დროებითი გამარტივება... ეს „ქართულ ოცნებას“ ელექტორალურად უდავოდ დაეხმარება, მაგრამ როგორც კი არჩევნები ჩაივლის, მთელი ეს იდილია ნისლივით გაიფანტება, - დარწმუნებულია ზაქარეიშვილი.
ამგვარად, მოსკოვი დეხმარება „ქართულ ოცნებას“, არჩევნებში გამარჯვება შეძლოს, მაგრამ არავითარი გარიგება სოხუმსა და ცხინვალთან დაკავშირებით არ იქნება - არც „ოცნების“, არც რომელიმე სხვა ქართულ ხელისუფლებასთან - თუნდაც სრულიად პრორუსულთან, სანამ თავად რუსეთში არ მოხდება ცვლილებები.

Абхазское эхо грузинского закона об иноагентах
Ветеран вооруженного конфликта в Абхазии 1992-93 годов, общественный деятель Лаша Зухба недавно буквально разворошил абхазское общество своим заявлением в поддержку граждан Грузии, выступающих против закона «О прозрачности иностранного влияния», а проще говоря – об иноагентах.
«От своего и единомышленников имени, выражаю солидарность протестующим тбилисцам, грузинской оппозиции и всему гражданскому обществу Грузии в своём протесте против принятия закона об иностранном влиянии. Мы помним Вашу поддержку нашему протесту против соглашения по Пицунде, а протест против закона об иноагентах ещё ждёт нас впереди. Надеюсь, Ваши усилия не будут напрасными и закон не будет принят. Уверен, что никакой народ, и грузинский в частности, в своей решимости непобедим. Желаю крепости духа и успеха в достижении поставленной цели» - написал Зухба в соцсети, чем и навлек на себя ожидаемую критику со стороны, в первую очередь, представителей ветеранских организаций, в том числе провластной «Амцахара» и оппозиционной «Аруаа».
Справедливости ради надо сказать, что это уже второе весьма резонансное для абхазского общества заявление Лаши Зухба за короткий период. Напомним: после ратификации в Сухуми соглашения по отчуждению госдачи «Пицунда» в пользу РФ, он опубликовал в соцсети краткий, но многозначительный текст: «Тяжесть – это когда спустя 30 лет понимаешь, что не на той стороне воевал».
Однако тогда дальше этих слов Зухба не пошел. Теперь же, после публикации резонансного поста, он дал большое интервью студии «Апсныхабар», и вновь нарушил негласное табу, строго соблюдавшееся в абхазском социуме все 30 постконфликтных лет. Зухба сказал то, что до сих пор сложно было представить в публичном пространстве, в частности, что не считает весь грузинский народ врагом, не считал так даже когда воевал против Грузии, и скорее всего, никогда так считать не станет.
Непривычно доброжелательный в отношении грузинского народа тон и дух интервью известного в абхазском обществе ветерана войны стал, видимо, чем-то вроде шоковой терапии, причем по обе стороны Ингури. Но почему эти заявления прозвучали именно здесь и сейчас?
На самом деле, Лаша Зухба лишь озвучил усилившиеся в Абхазии в последний период опасения, связанные с фактически демонстративной сменой правящей партией Грузии декларированного прозападного внешнеполитического курса, происходящей на фоне потепления отношений с РФ. В Сухуми считают, что законопроект об иностранном влиянии может сыграть чуть ли не ключевую роль в переформатировании российско-грузинских отношений с конфликтной повестки дня на дружественную, и даже союзническую. А в качестве логического развития такого сближения в Сухуми не исключают закулисной российско-грузинской сделки по Абхазии и т.н. Южной Осетии.
«Не без оснований интерпретируемый грузинской оппозицией как призванный пресекать сопротивление российско-грузинскому геополитическому сближению, закон об иноагентах в случае принятия парламентом в Тбилиси может послужить мощным фактором формирования новых реалий на Южном Кавказе. Реалий, при которых экономическое и региональное партнерство РФ и Грузии отодвинет на второй план идею евроинтеграции наших соседей. И тогда… кто знает, какие компромиссы будут достигнуты и кто станет предметом этих компромиссов. Абхазия», - написал ещё один известный оппозиционер Ахра Бжания.
Аналогично рассуждает и журналист Инал Хашиг, по мнению которого, происходящее свидетельствует о том, что неформальный правитель Грузии Бидзина Иванишвили готов распрощаться с Евросоюзом во имя восстановления территориальной целостности страны.
И вот, на фоне таких сомнений, усиливающихся в Сухуми, стало известно об увольнении «министра иностранных дел» Инала Ардзинба, в свое время назначенного по указанию Москвы.
Не осталось незамеченным абхазским обществом и то, что де-факто президент Аслан Бжания освободил Ардзинба с должности в день инаугурации президента РФ Владимира Путина, находясь в Сухуми, а не на торжественной церемонии в Кремле, куда его, по всей видимости, на этот раз не пригласили. Не было абхазского и цхинвальского лидеров и на параде, прошедшем на Красной площади 9 мая.
Так что высказанные в Сухуми опасения на первый взгляд вроде бы небеспочвенны, хотя в них отсутствует важная составляющая – интересы и позиция Москвы, главного игрока, определяющего решение проблемы территориальной целостности Грузии. Принципиальный вопрос заключается в следующем: для чего Кремлю идти на уступки Тбилиси, если правящая в Грузии политическая сила сама стремительно портит отношения с западными стратегическими союзниками - геополитическими противниками России, и медленно, но верно, вовлекает страну в российскую орбиту?
Что Тбилиси может предложить нынешней России в обмен на территориальную целостность – нейтралитет, отказ от ЕС и НАТО? Разве Москва обозначила условия, на которых готова рассматривать возможность объединения Грузии?
В Кремле прекрасно понимают, что лидер, который сможет решить вопрос восстановления территориальной целостности Грузии, получит от населения страны карт-бланш на пожизненное правление. Ему будет дозволено буквально все – даже отказ от прозападного вектора и возвращение в российское пространство, если такова будет цена объединения Грузии. В Кремле не скрывают, что довольны курсом Бидзины Иванишвили и заинтересованы в удержании у власти «Грузинской мечты», но при этом молчат по вопросу главной проблемы Грузии. Нет никаких, даже самых призрачных намеков на то, что Москва готова пойти хоть на нечто отдаленно связанное с перспективой решения территориальной целостности Грузии.
С другой стороны, в октябре в Грузии пройдут парламентские выборы, и «Грузинская мечта» весьма заинтересована в распространении слухов о возможной гипотетической сделке по вопросу территориальной целостности. Но разве имея на руках такой всесильный козырь как подвижки хотя бы на уровне обещаний по вопросу территориальной целостности, правящая партия его бы не использовала? Поэтому молчание «Грузинской мечты», не реагирующей на подобные версии, тоже говорит само за себя.
В Сухуми же откровенно обсуждают, как Москва попросила де-факто лидеров взять тайм-аут на негатив в отношении официального Тбилиси. И мы видим, как в Москве и Сухуми одобрительно отзываются о политике нынешней грузинской власти. В это русло вполне укладывается и внезапное возвращение в Россию Инала Ардзинба, и отсутствие де-факто лидеров Сухуми и Цхинвали на параде в Москве, чтобы ослабить оппозиционные настроения в грузинском электорате.
Как полагает эксперт Паата Закареишвили, Москва в преддверии грузинских выборов будет поддерживать иллюзию некоего потепления в треугольнике Тбилиси-Сухуми-Цхинвали. Не исключено, что дело дойдет до некоторых символических жестов доброй воли – например, в виде некоторого облегчения передвижения на де-факто границах, что безусловно, электорально поможет «Грузинской мечте». Но эта идиллия рассеется как туман сразу после выборов, уверен Закареишвили.
Таким образом, Москва будет поддерживать «Грузинскую мечту» с тем, чтобы помочь ей выиграть выборы, но никакой сделки по Сухуми и Цхинвали не будет. Ни с этим, ни с каким-либо другим грузинским правительством, даже полностью пророссийским до тех пор, пока перемены не произойдут в самой России.