სუს–ი: გალის ოკუპირებულ რაიონში უკანონოდ დაკავებულ საქართველოს ორ მოქალაქეს ე.წ. სასამართლომ ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა მიუსაჯა
21/08/2024 08:03:31 კონფლიქტები
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, "საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა ოკუპირებული გალის რაიონში უკანონოდ დააკავეს სოფელ ოტობაიაში მცხოვრები საქართველოს ორი მოქალაქე".
მისი ცნობით, უკანონოდ დაკავებულ პირებს ე.წ. სასამართლომ ორთვიანი "წინასწარი პატიმრობა მიუსაჯა".
როგორც სუს–ში აცხადებენ, ამოქმედებულია ყველა მექანიზმი და აღნიშნული პირების დაუყოვნებლივ გათავისუფლების მიზნით აქტიურად მიმდინარეობს მუშაობა.
„საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) მიერ ოპერირებული "ცხელი ხაზის" მეშვეობით, დაადასტურეს უკანონო დაკავების ფაქტი და განაცხადეს, რომ ე.წ. სისხლის სამართლის საქმე აღძრულია „უკანონო მიგრაციის ორგანიზების“ ე.წ. ბრალდებით. უკანონოდ დაკავებულ ორივე პირს, ე.წ. სასამართლოს მიერ „მიესაჯა“ ორთვიანი „წინასწარი პატიმრობა“ და ამჟამად იმყოფებიან ე.წ. აფხაზეთის სახელმწიფო უშიშროების სამსახურის იზოლატორში.
უკანონო დაკავების ფაქტთან დაკავშირებით, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა მოახდინა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეებისა და საერთაშორისო პარტნიორების ინფორმირება. ამოქმედებულია ყველა არსებული მექანიზმი და აქტიურად მიმდინარეობს მუშაობა აღნიშნული პირების დაუყოვნებლივ გათავისუფლების მიზნით.
საოკუპაციო რეჟიმის მიერ განხორციელებული უკანონო დაკავებები ართულებს ადგილობრივი მოსახლეობის ყოველდღიურ ცხოვრებას და უკიდურესად აზიანებს უსაფრთხოების გარემოს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია უკანონოდ დაკავებული პირის უპირობო გათავისუფლება. საქართველოს მოქალაქეების მიმართ, საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან განხორციელებულ ძალადობრივ და უკანონო ქმედებებთან დაკავშირებით, საერთაშორისო თანამეგობრობამ არაერთგზის დააფიქსირა კონსოლიდირებული პოზიცია და დაგმო დანაშაულებრივი პრაქტიკა, რაც მიზანმიმართულად მკვიდრდება საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განხორციელებულ ყველა დესტრუქციულ ქმედებაზე პასუხისმგებლობა ეკისრება საოკუპაციო ძალას“, – ნათქვამია სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ აღნიშნული პირების დაკავეის შესახებ ინფორმაცია აფხაზურმა მხარემ გუშინ გაავრცელა.
ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, გალის რაიონის სოფელ (ბღურაში) მეორე ოტობაიაში დააკავეს საქართველოს ორი მოქალაქე "აფხაზეთში ბინადრობის ნებართვით, რომლებიც საზღვრის კვეთაში სხვებს დახმარებას უწევდნენ".
"დაკავებულთა მფლობელობაში არსებულ სახლებში აღმოჩენილია F1 ხელყუმბარა, ხელყუმბარა, ргд 5, ტროტილი 1600 გ პლასტიდი - 45 გ, სხვადასხვა კალიბრის ვაზნები, ასევე დოლარის კუპიურების დასტა", - ნათქვამია დე ფაქტო უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

СГБ Грузии: ведется работа по освобождению двоих жителей Гальского района
Служба государственной безопасности Грузии распространила заявление в связи с задержанием в Гальском районе граждан Грузии, жителей села Отобая Вторая (Бгоура) Ремико и Муртаза Читанава.
«Представители оккупационного режима, через оперативную горячую линию мониторинговой миссии Европейского Союза в Грузии, подтвердили факт незаконного задержания и заявили, что в отношении задержанных возбуждено так называемое «уголовное дело» по «обвинению в организации незаконной миграции». Оба незаконно задержанных лица были «приговорены» так называемым «судом» к двум месяцам «предварительного заключения» и в настоящее время находятся в т.н. «изоляторе Службы государственной безопасности Абхазии», – говорится в заявлении.
По информации СГБ, о задержании граждан Грузии проинформированы сопредседатели Женевских дискуссий и международные партнеры Грузии.
«Все существующие механизмы были активированы, и в настоящее время ведется активная работа по незамедлительному освобождению данных лиц. Незаконные задержания, осуществляемые оккупационным режимом, серьезно осложняют повседневную жизнь местного населения и крайне вредят безопасности. В связи с этим важно обеспечить безусловное освобождение незаконно задержанных лиц. Международное сообщество многократно заявляло о консолидированной позиции по поводу насильственных и незаконных действий со стороны оккупационного режима в отношении граждан Грузии и осуждало эту преступную практику, которая целенаправленно укореняется на оккупированных территориях Грузии», – сказано в заявлении.
Напомним, что в СГБ самопровозглашенной республики Абхазия заявили о «пресечении канала незаконной миграции иностранных граждан» в Абхазию и задержании двоих жителей села Отобая Вторая (Бгоура). Ремико и Муртаза Читанава задержали 17 августа, но об этом стало известно 20 августа вечером. Кроме того, по информации абхазской спецслужбы, «в домовладениях задержанных обнаружены граната F1, ручная граната РГД 5, тротил массой 1.6 кг, пластид - 45 г, тротиловая шашка, патроны различного калибра, а также стопка долларовых купюр».
20 августа абхазской СГБ рассказали и о задержании граждан России, Дмитрия Денисова и Александра Лузенина, «которые пытались незаконно пересечь границу Абхазии с Грузией», а также лица без гражданства Арчила Секания, который, по информации ведомства, помогал им.