გერმანიის ელჩი: „ალტერნატივა გერმანიისთვის” პროექტი ამბობს შენგენში უვიზო რეჟიმის გაუქმებას და საქართველოსთვის ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დასრულებას
11/10/2024 21:05:31 ციტატა
„ფაქტები ბუნდესტაგის რეზოლუციაზე. სათაური: „საქართველოს ევროპული მომავლისთვის”... მიღებულია 3 პარტიის მიერ, რომლებიც [ბუნდესტაგის] ადგილების 57%-ს იკავებენ და მთავრობას ქმნიან: სოციალ-დემოკრატიული პარტია, მწვანეები და თავისუფალი დემოკრატიული პარტია. გერმანიის მთავრობის მხრიდან საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანალენა ბერბოკმა, ანუ ჰანს-დიტრიხ გენშერის მემკვირდემ, ვეიმარის განცხადება გააკეთა გუშინ.
მთავარი ოპოზიციური ქრისტიან-დემოკრატიული პარტია შინაარსს ეთანხმება, ხმა „არა“-ს მისცა, ვინაიდან [რეზოლუციის] შექმნის მონაწილე არ იყო (ნორმალურია). მათ გასაგონად საქართველოში, ვისაც „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ მოსწონს: მათი პროექტი ამბობს [საქართველოსთვის] შენგენში უვიზო რეჟიმის გაუქმებას და საქართველოსთვის ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დასრულებას,” - წერს საქართველოში გერმანიის ელჩი პიტერ ფიშერი X-ზე.
“ქართულ ოცნებაზე” კრიტიკული რეზოლუცია ევროპარლამენტის შემდეგ გერმანიის ბუნდესტაგმაც მიიღო.
"ბუნდესტაგში დაარეგისტრირა ულტრამემარჯვენე, ნაწილობრივ ექსტრემისტულმა პარტიამ რეზოლუცია, რომელიც იმეორებს "ოცნების" პროპაგანდას"

German Ambassador: For those in Georgia who like the "alternative for Germany": their project calls for the abolition of the visa-free travel in Schengen and the completion of the EU accession process for Georgia
11/10/2024 21:05:31 Quote
To listen to those in Georgia who like the "alternative for Germany": their project calls for the abolition of the visa-free travel in Schengen [for Georgia] and the end of the process of joining the European Union for Georgia - the German ambassador to Georgia, Peter Fischer, writes about this on X.
"Facts on the resolution of the Bundestag. The title: "For the European future of Georgia"... was adopted by the 3 parties that hold 57% of the [Bundestag] seats and form the government: the Social Democratic Party, the Greens and the Free Democratic Party. From the side of the German government, the Minister of Foreign Affairs Annalena Berbock, or Hans-Dietrich Genscher's observer, made a Weimar statement yesterday.
The main opposition Christian-Democratic Party agrees with the content, voted "no", since it was not a participant in the creation of [the resolution] (it is normal). To listen to those in Georgia who like the "alternative for Germany": their project says [for Georgia] the cancellation of the visa-free travel in Schengen and the completion of the EU accession process for Georgia," writes Fischer.