ცხინვალის კვალდაკვალ დე-ფაქტო საზღვარს საარჩევნოდ სოხუმიც კეტავს
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებამ მიიღო გადაწყვეტილება, ენგურის ხიდზე გამავალი დე-ფაქტო საზღვარი 23-დან 30 ოქტომბრის ჩათვლით ჩაკეტოს.
როგორც ასლან ბჟანიას ადმინისტრაციაში განმარტავენ, გადაწყვეტილება უკავშირდება "რადიკალური ძალების შესაძლო პროვოკაციებს, რომლებსაც საქართველოში საპარლამენტო არჩევნების პერიოდში შეიძლება, ჰქონდეს ადგილი".
დე-ფაქტო პრეზიდენტის საიტზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, ენგურის ხიდზე გადაადგილების შეზღუდვა არ შეეხებათ "ენერგოკომპანიების თანამშრომლებს, ასევე აფხაზური პასპორტისა და ბინადრობის მოწმობის მქონე პირებს, რომლებიც აფხაზეთში ბრუნდებიან".
თავად ბჟანიამ დღეს დე-ფაქტო უშიშროების საბჭოს სხდომა ჩაატარა და ძალოვან უწყებებს "საქართველოში საარჩევნო პერიოდის განმავლობაში საზღვრის კონტროლის გაძლიერება" დაავალა.
სხდომაზე განიხილეს ასევე "ქართულ უპილოტო საფრენ აპარატთან დაკავშირებული 16 ოქტომბრის ინციდენტი", რომელსაც დღესვე დე-ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროც გამოეხმაურა. მის განცხადებაში, კერძოდ, ნათქვამია:
"ეს იყო დაუფარავი პროვოკაცია საზღვრისპირა ზონაში ვითარების ესკალაციის მიზნით. საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების რეგულარული განცხადებების მიუხედავად, "მზად ვართ, აფხაზეთის რესპუბლიკასთან ყველა სადავო საკითხი მხოლოდ და მხოლოდ მშვიდობიანი გზით მოვაგვაროთო", რეალობაში საქართველოს მხრიდან გრძელდება სახელმწიფო საზღვარზე ვითარების დაძაბვის მცდელობები, რაც მთელი რეგიონის უსაფრთხოებასა და სტაბილურობას უქმნის საფრთხეს".
აფხაზური მხარე გეგმავს, აღნიშნული ინციდენტი ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მორიგ რაუნდზეც დააყენოს.
ცნობისთვის: საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების პერიოდში დე-ფაქტო საზღვრის ჩაკეტვის განზრახვა რამდენიმე დღის წინ უკვე გამოაცხადა ცხინვალმაც.

Абхазские власти закроют Ингурский мост из-за выборов в Грузии
Власти самопровозглашенной республики Абхазия приняли решение закрыть Ингурский мост с 23 по 30 октября. Решение связано «с возможными провокациями радикальных сил на период проведения парламентских выборов в Грузии», говорится в заявлении, опубликованном на сайте абхазского лидера.
Аслан Бжания сегодня, 18 октября провел заседание Совета безопасности. На встрече обсудили, в частности, полеты беспилотников «на приграничных территориях». Ранее в абхазской СГБ заявили, что перехватили беспилотник, принадлежащий лидеру грузинского «Антиоккупационного движения» Давиду Кацарава.
Закрытие Ингурского моста не затронет сотрудников энергетических компаний, а также абхазских граждан и лиц с видом на жительство, которые возвращаются в Абхазию.
На заседании Совбеза Аслан Бжания «поручил руководителям силовых структур усилить работу на период проведения парламентских выборов в Грузии».
Инцидент с беспилотником между тем прокомментировали в абхазском МИДе. В ведомстве считают, что это – «откровенная провокация, направленная на эскалацию напряженности в приграничной зоне».
«Несмотря на регулярные заявления высшего руководства Грузии о своем стремлении решать все существующие противоречия с Республикой Абхазия исключительно мирным путем, на практике со стороны Грузии продолжается нагнетание ситуации на абхазо-грузинской государственной границе, создающее серьезные угрозы безопасности и стабильности в регионе», – сказано в заявлении.
Абхазская сторона планирует обсудить инцидент на очередной встрече в рамках Женевских дискуссий.
Ранее в Цхинвали также заявили о временном закрытии пунктов пропуска («Раздахан» и «Переви») из-за выборов в Грузии.Форум