ქურდოვანიძე: მზია ამაღლობელი აგრძელებს სრულ შიმშილობას
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე ნონა ქურდოვანიძემ „ვივამედში” პატიმრობაში მყოფი მედიამენეჯერი მზია ამაღლობელი მოინახულა.
როგორც ნონა ქურდოვანიძე ამბობს, დღეს მზია ამაღლობელს ჩაუტარდება დამატებითი კვლევები, რომლის საფუძველზეც ექიმები გადაწყვეტენ, დატოვონ თუ არა ის კლინიკაში, თუმცა თავად საპატიმროში გადაყვანას მოითხოვს.
„ის აგრძელებს სრულ შიმშილობას და რჩება [კლინიკაში] დამატებითი გამოკვლევების ჩატარების მიზნით. თუმცა მისი პოზიცია ასევე არის უცვლელი - მოითხოვს, დააბრუნონ უკან, თუმცა, რა თქმა უნდა, ამ ყველაფერთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება უნდა იყოს მიღებული სამედიცინო კვლევების შედეგებზე დაყრდნობით და არ არის აქ მხოლოდ მისი სურვილი, ამ შემთხვევაში - გადამწყვეტია, რა თქმა უნდა, სამედიცინო ჩვენება როგორი იქნება.
მას როგორც უთხრეს ექიმებმა, დღეს ჩაუტარდება დამატებითი კვლევები, რომლის შედეგადაც ექიმები გადაწყვეტენ, ისევ აქ დატოვებენ, თუ იქნება ისეთი მდგომარეობა, რომ შესაძლებელი იქნება უკან დაბრუნება”, – განაცხადა ნონა ქურდოვანიძემ.
გარდა ამისა, ქურდოვანიძის განმარტებით, საია გეგმავს, რომ მზია ამაღლობელის საქმესთან დაკავშირებით ადამიანთა უფლებათა ევროპულ სასამართლოში სარჩელი გააგზავნოს.
„მზია ამაღლობელის საქმეზე, კერძოდ აღკვეთის ღონისძიების სახით მიღებული გადაწყვეტილებები, რომელიც სრულიად უსაფუძვლო და უკანონოა, მისი გასაჩივრება უკვე შესაძლებელია ადამიანთა უფლებათა ევროპულ სასამართლოში და ჩვენ ამ საკითხზე ვმუშაობთ“, - აღნიშნა საიას თავმჯდომარემ.
მზია ამაღლობელი 30-ე დღეა, შიმშილობს. 7 თებერვალს მზია ამაღლობელი „ვივამედში“ მოინახულა ექიმთა კონსილიუმმა, რომელიც სახალხო დამცველმა შექმნა.

Директор Batumelebi продолжает держать голодовку, требуя перевести ее в тюрьму
Директор Batumelebi Мзия Амаглобели продолжает держать голодовку, находясь в клинике Vivamed, и требует перевести ее в тюрьму. Об этом заявила глава НПО АМЮГ Нона Курдованидзе.
В 30-й день голодного протеста журналистке проведут дополнительные медицинские исследования.
«Мзия Амаглобели голодает сегодня уже 30 дней. Она продолжает полную голодовку и остается здесь (в клинике — ред.) для проведения дополнительных исследований. Но ее позиция остается неизменной: она требует, чтобы ее вернули в тюрьму.
Если будут проведены все необходимые обследования, ее позиция в том, что ее больше не должны оставлять здесь и должны перевести обратно в тюрьму. Разумеется, решение в связи с этим должно приниматься на основании результатов медицинских исследований.
В данном случае решающими будут медицинские показания. Согласно имеющейся у нее информации, на сегодня запланировано проведение дополнительного исследования, после чего будет решено, каким будет решение о ее переводе», — заявила Курдованидзе.
По ее словам, Амаглобели физически слаба, но чувствует себя сравнительно лучше, чем несколько дней назад.
«Поэтому думает, что ее возвращение возможно. Однако, повторяю, решение должно быть принято на основании медицинских анализов, а не просто ее личного желания. Важно, какими будут медицинские показания. Мзия Амаглобели может физически передвигаться, говорит как обычно, и в этом плане у нее нет каких-то проблем», — отметила юрист.
Глава АМЮГ также отметила, что представитель омбудсмена Грузии периодически навещает журналистку.
Отметим, 7 февраля Амаглобели посетила группа врачей, созданная омбудсменом Грузии, отметив, что журналист, в силу состояния здоровья, должна оставаться в клинике Vivamed.