უკრაინის საგარეო გმობს ოკუპირებულ აფხაზეთში ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნების ჩატარებას
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ეხმიანება ოკუპირებულ აფხაზეთში მიმდინარე ე.წ. ვადამდელ საპრეზიდენტო არჩევნებს.
"უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო მკაცრად გმობს საქართველოში, აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, 2025 წლის 15 თებერვალს, ე.წ. ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნების ჩატარებას.
უკრაინა არ აღიარებს ყალბ "არჩევნებს" და განიხილავს მათ, როგორც რუსეთის ფედერაციის სისტემურ მცდელობას ლეგიტიმაცია მისცეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე პრორუსულ სეპარატისტულ რეჟიმს.
[...] უკრაინა უცვლელად მხარს უჭერს და მხარს დაუჭერს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას და არ აღიარებს ოკუპირებული აფხაზეთის და ცხინვალის "დამოუკიდებლობას".
რუსეთმა უნდა გაათავისუფლოს საქართველოსა და უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიები, ხოლო რუსმა სამხედროებმა უმკაცრესად უნდა აგონ პასუხი ჩადენილი დანაშაულებებისთვის". – წერია უწყების განცხადებაში.

Официальный Киев осудил проведение президентских выборов в Абхазии
«Украина не признает эти фейковые «выборы» и рассматривает их как системную попытку Российской Федерации легитимизировать пророссийский сепаратистский режим на оккупированной грузинской территории», - говорится в заявлении МИД Украины.
В Киеве считают, что «помешать агрессивным имперским планам Москвы способны только консолидированные усилия мирового сообщества, включающие военную поддержку Украины и четкое соблюдение санкционных режимов против России», пишет агентство «Новости-Грузия».
«Украина неизменно поддерживала и будет поддерживать суверенитет и территориальную целостность Грузии в пределах ее международно признанных границ и не признает так называемую «независимость» оккупированных Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии», - сказано в заявлении.
В МИД подчеркнули, что Россия должна освободить оккупированные территории Грузии и Украины, а российские военные преступники – понести ответственность.
Напомним, что в Абхазии сегодня проводятся внеочередные президентские выборы. В президенты баллотируются пять человек: Бадра Гунба, Адгур Ардзинба, Олег Барциц, Роберт Аршба и Адгур Хурхумал.