აფხაზურმა დე-ფაქტო ცსკ-მ "საპრეზიდენტო არჩევნები" შემდგარად გამოაცხადა
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ მოსახლეობის აქტივობის მაჩვენებელზე დაყრდნობით რიგგარეშე "საპრეზიდენტო არჩევნები" შემდგარად გამოაცხადა.
როგორც რამდენიმე წუთის წინ დასრულებულ ბრიფინგზე დე-ფაქტო ცსკ-ის თავმჯდომარემ დიმიტრი მარშანმა განაცხადა, ადგილობრივი დროით 18:00 სთ-ისთვის ხმა ამომრჩეველთა 55%-ს (79019 ადამიანს), ჰქონდა მიცემული და შესაბამისად, "არჩევნები" შემდგარად ცხადდება.
მოსახლეობის აქტივობის კუთხით რაიონების მიხედვით შემდეგი მონაცემები გამოცხადდა:
სოხუმი - 22311 (51%),
გაგრის რაიონი - 14008 (61%),
გუდაუთის რაიონი - 15057 (50%),
სოხუმის რაიონი - 3307 (56%),
გულრიფშის რაიონი - 7106 (54%),
ოჩამჩირეს რაიონი - 9357 (57,5%),
ტყვარჩელის რაიონი - 2655 (46%),
გალის რაიონი - 1280 (64%).
აფხაზური საარჩევნო კანონმდებლობის მიხედვით, გამარჯვებულად ცხადდება "პრეზიდენტობის" ის კანდიდატი, რომელიც ხმათა 50%+თუნდაც 1 ხმას მიიღებს.
რიგგარეშე "საპრეზიდენტო არჩევნებზე" კენჭს სულ 5 კანდიდატი იყრის, რომელთაგან საკვანძოებად მოსკოვის ფავორიტი ბადრა გუნბა და ოპოზიციონერი ადგურ არძინბა ითვლებიან.

Абхазский ЦИК выборы по явке избирателей признал состоявшимися
По состоянию на 18:00 по местному времени, явка избирателей на внеочередных президентских выборах по Абхазии составила 55% (79019 человек), сообщил председатель ЦИК самопровозглашенной республики Дмитрий Маршан на брифинге в Международном пресс-центре ЦИК. Таким образом, выборы по явке избирателей признаны состоявшимися.
По районам данные выглядят следующим образом:
Сухуми - проголосовало 22311 человек (51%),
Гагрский район - 14008 (61%),
Гудаутский район - 15057 (50%),
Сухумский район - 3307 (56%),
Гульрипшский район - 7106 (54%),
Очамчирский район - 9357 (57,5%),
Ткварчельский район - 2655 (46%),
Гальский район - 1280 (64%).
Выборы считаются состоявшимися, если в голосовании приняло участие более половины избирателей, внесенных в списки избирателей.
Победителем на выборах станет тот, кто наберет 50% и еще один голос от общего количества проголосовавших.
В президенты баллотируются пять человек: Бадра Гунба, Адгур Ардзинба, Олег Барциц, Роберт Аршба и Адгур Хурхумал.