02/02/2026 10:50:45 კონფლიქტები
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტი ("კაგებე") აცხადებს, რომ აგრძელებს სამოქალაქო აქტივისტის თამარ მეარაყიშვილის წინააღმდეგ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეზე „ოპერატიულ და საგამოძიებო ღონისძიებებს“.
თამარ მეარაყიშვილი 2025 წლის 22 დეკემბერს დააკავეს და „საქართველოს სასარგებლოდ ჯაშუშობაში“ დაადანაშაულეს, 31 დეკემბერს საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გამოაძევეს. ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო ლიდერმა ალან გაგლოევმა აღიარა, რომ მეარაყიშვილის დაკავება დაკავშირებული იყო მის გეგმებთან, ცხინვალის ცენტრში ერთკაციანი აქცია მოეწყო.
2 თებერვალს გამოქვეყნებულ განცხადებაში, "კაგებე" ირწმუნება, რომ მეარაყიშვილი საქართველოს სპეცსამსახურებმა „სადაზვერვო და სხვა დივერსიული საქმიანობის განსახორციელებლად“ დაიქირავეს. რომ „მისი თანამშრომლების მითითებით, ის აგროვებდა და გადასცემდა ინფორმაციას, რომელიც საფრთხეს უქმნიდა სამხრეთ ოსეთსა და რუსეთის ფედერაციას“. დე ფაქტო უწყების განცხადების თანახმად, აქტივისტი „გადასცემდა მონაცემებს პოლიტიკოსების, სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლების, რუსი სამხედრო პერსონალის, მათი დისლოკაციის და რუსული სამხედრო ტექნიკის გადაადგილების შესახებ“, ასევე „ფარულად იწერდა ჩინოვნიკებთან საუბრებს მათი შემდგომში კომპრომატებად გამოსაყენებლად“.
დე ფაქტო უწყება მეარაყიშვილს არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებებისთვის, მათ შორის რადიო თავისუფლების პროგრამა „ეხო კავკაზასთვის“, „ინფორმაციის წყაროდ“ მოიხსენიებს და ირწმუნება, რომ ის, საზღვარგარეთ ტრენინგებსა და სემინარებზე, სავარაუდოდ, „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფოს სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის დისკრედიტაციას ახდენდა“.
„მისი მრავალრიცხოვანი კონტაქტების გამოაშკარავების“ შესახებ ინფორმაციის დასტურად "კაგებემ" რამდენიმე ქართველი პოლიტიკოსის ტელეფონის ნომრები გამოაქვეყნა, რომლებიც, მათი მტკიცებით, აქტივისტის ტელეფონში აღმოჩნდა. თუმცა არავითარი მტკიცებულება, რომ მეარაყიშვილი მათ უკავშირდებოდა არ წარმოუდგენიათ. ჩამონათვალში შედიან, მაგალითად, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ამჟამინდელი უფროსი მამუკა მდინარაძე, საქართველოს მთავრობის ყოფილი წარმომადგენლები პაატა ზაქარეიშვილი, ირაკლი ალასანია, ირაკლი ღარიბაშვილი, და გაუქმებული სამხრეთ ოსეთის დროებითი ადმინისტრაციის ყოფილი ხელმძღვანელი თამაზ ბესტაევი.
"კაგებე" ასევე მიუთითებს მეარაყიშვილის „ურთიერთქმედებაზე“ ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ოპოზიციურ პარტიებთან და მოძრაობებთან, რომლებთანაც, დე ფაქტო უწყების ცნობით, ის „შეთანხმებულად მოქმედებდა პოლიტიკური სიტუაციის დესტაბილიზაციის მიზნით“. კერძოდ, ნახსენებია Telegram-ის ოპოზიციური ანგარიშები, სადაც მეარაყიშვილის მხარდამჭერი პოსტები ქვეყნდებოდა.
ე.წ. КГБ აცხადებს, რომ ბოლომდე მიიყვანენ მეარაყიშვილის წინააღმდეგ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეს და მის „თანამზრახველებს“ პასუხისგებაში მიცემით ემუქრებიან.
დე ფაქტო უწყებამ მოუწოდა „ყველას, ვისაც მეარაყიშვილთან კონტაქტი ჰქონდა“, "კაგებეს" მიმართონ. ის პირები, კი ვინც ნებაყოფლობით და დროულად მიმართავს დე ფაქტო უწყებას და მათი ქმედებები არ აღმოჩნდება უსაფრთხოებისთვის საზიარო, შესაძლოა გათავისუფლდნენ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისგან.

02/02/2026 10:50:45 Конфликты
В Комитете государственной безопасности (КГБ) самопровозглашённой республики Южная Осетия заявили, что продолжают «оперативно-следственные мероприятия» в рамках уголовного дела, возбужденного против гражданской активистки Тамары Меаракишвили.
22 декабря 2025 года Меаракишвили была задержана и обвинена в «шпионаже в пользу Грузии», а 31 декабря выдворена на территорию, контролируемую грузинскими властями. Югоосетинский лидер Алан Гаглоев признал, что задержание Меаракишвили было связано с её планами выйти на одиночный пикет в центре Цхинвали.
В заявлении, опубликованном 2 февраля, в КГБ утверждают, что Меаракишвили была привлечена к сотрудничеству грузинскими спецслужбами «для осуществления разведывательной и иной подрывной деятельности» и что «по заданию кураторов осуществляла сбор и передачу сведений, представляющих угрозу Южной Осетии и Российской Федерации». Согласно заявлению ведомства, активистка «передавала сведения в отношении политиков, сотрудников правоохранительных органов, российских военнослужащих, мест их дислокации и передвижения российской военной техники», а также «негласно записывала разговоры с чиновниками для последующего использования в качестве компромата».
Ведомство называет Меаракишвили «источником информации» для НПО и СМИ, в том числе для «Эха Кавказа», утверждая, что за рубежом на тренингах и семинарах она якобы «дискредитировала суверенитет и независимость югоосетинского государства».
Сообщая о «вскрытии её многочисленных контактов», КГБ опубликовал телефонные номера ряда грузинских политиков, которые, вероятно, были обнаружены в телефоне активистки. При этом каких-либо доказательств того, что Меаракишвили устанавливала с ними контакт, не приводится. В списке, в частности, указаны нынешний глава СГБ Грузии Мамука Мдинарадзе, бывшие государственные чиновники Грузии Паата ЗакареишвилиИраклий АласанияИраклий Гарибашвили, а также экс-глава уже ликвидированной Временной администрации Южной Осетии Тамаз Бестаев.
Далее КГБ указывает на «взаимодействие» Меаракишвили с югоосетинскими оппозиционными партиями и движениями, с которыми она, по утверждению ведомства, «сообща действовала в целях дестабилизации политической обстановки». В частности, упоминаются оппозиционные ресурсы в Telegram, публикующие посты в её поддержку.
В КГБ заявили, что доведут до конца возбужденное против Меаракишвили дело и пригрозили ответственностью её «пособникам».
Ведомство также призвало «всех, кто контактировал с Меаракишвили», обратиться в КГБ, указав, что в случае добровольного и своевременного обращения лица, чьи действия не нанесли ущерба безопасности, могут быть освобождены от уголовной ответственности.