„ევროკავშირის წევრობის სანდო კანდიდატობისთვის საქართველომ შიდა სირთულეები უნდა გადალახოს“ – ევროპარლამენტარი ქვეყნის პერსპექტივაზე
19/05/2021 13:33:10 პოლიტიკა, ინტერვიუ
"აქცენტის" ინტერვიუ ევროპარლამენტის სამხრეთ კავკასიასთან ურთიერთობების დელეგაციის ხელმძღვანელთან, ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარე მარინა კალიურანდთან.
– რეგიონში შექმნილი ახალი რეალობისა და საკუთრივ რუსული საფრთხის გათვალისწინებით, თქვენი აზრით, უნდა გადადგას თუ არა ევროპამ ნაბიჯები საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დასაჩქარებლად?
– ევროკავშირის შესახებ ხელშეკრულებაში ნათქვამია, რომ ნებისმიერ ევროპულ ქვეყანას შეუძლია, წარადგინოს წევრობის განაცხადი. თუმცა აქვე აღნიშნულია, რომ მრავალი კრიტერიუმი - ე.წ. "კოპენჰაგენის კრიტერიუმები" აუცილებლად უნდა იყოს დაკმაყოფილებული. აქ "კარტ ბლანში" არ არსებობს – ქვეყანამ, რომელსაც ნამდვილად აქვს ორგანიზაციაში შესვლის სურვილი, უნდა შეასრულოს საშინაო დავალება - არა მხოლოდ ევროკავშირისთვის, არამედ პირველ რიგში, საკუთარი თავისთვის. მათ უნდა ჰქონდეთ სტაბილური, დემოკრატიული ინსტიტუტები, ასევე ფუნქციონირებადი საბაზრო ეკონომიკა და დაიცვან პოლიტიკური, ეკონომიკური და მონეტარული საერთო მიზნები. ეს ფუნდამენტური ღირებულებები განხილვას არ ექვემდებარება.
– როგორც ცნობილია საქართველო 2024 წელს ევროკავშირში წევრობის განაცხადის წარდგენას გეგმავს. რას ურჩევდით საქართველოს, რომ წევრობაზე განაცხადი წარმატებული აღმოჩნდეს? და თუ საქართველომ ვერ მიიღო მხარდაჭერა, შეიძლება თუ არა არსებობდეს სხვა ინიციატივა?
– 30 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის შესახებ მიიღო რეზოლუცია, რომელშიც ხაზგასმითაა აღნიშნული 2021 წლის სტრატეგიული პრიორიტეტები, მათ შორის 2024 წელს ევროკავშირში წევრობის განაცხადის წარდგენა. ცხადია, პოზიტიური თვალსაზრისით ეს ძალიან ამბიციური მიზანია. საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა შეასრულოს ეს დაპირებები, პირველ რიგში, მისი მოქალაქეების წინაშე აღებული ვალდებულებების გამო. ბოლო პერიოდში მმართველ პარტიასა და ოპოზიციის ზოგიერთ სეგმენტს შორის დაპირისპირება არ დაეხმარა ამ მიმართულებას. ევროკავშირის შუამავლობით მიღებული შეთანხმება, რომელსაც მხარეთა უმეტესობამ ხელი 19 აპრილს მოაწერა, ამ კრიზისიდან გამოსვლის გზას სთავაზობდა. ახლა პოლიტიკოსებმა უნდა იპოვონ პარლამენტში კონსტრუქციული წესით მუშაობის გზა; ასე მუშაობენ განვითარებული დემოკრატიები. შეთანხმება ზედმიწევნით უნდა შესრულდეს – სიტყვით და სულისკვეთებით. ევროპარლამენტი მზად არის დასახმარებლად, მაგალითად, მედიაციის საშუალებით, როგორიცაა "ჟან მონეს დიალოგი".
მე ნამდვილად მჯერა, რომ საქართველო სანდო ქვეყანაა ევროკავშირში წევრობისთვის: ბოლოს და ბოლოს, იგი ევროკავშირის ბევრი წევრი ქვეყნისა და დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების უმეტესი სახელმწიფოების წინ დგას რამდენიმე მიმართულებით - როგორიცაა, ეკონომიკური / ბიზნესის თავისუფლება, ზრდასრულთა წიგნიერება, შემოსავლის თანასწორობა ან კორუფციის აღქმა. თუმცა ეს არ არის საკმარისი და როგორც ყველამ ვიცით, საბოლოო გადაწყვეტილებას შესაძლო წევრობის შესახებ მიიღებენ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები. მოგვწონს ეს თუ არა, შეთანხმება ჯერ კიდევ არ არის მიღწეული: ევროკავშირის წევრი ქვეყნები და მათი საზოგადოებრივი აზრი დასარწმუნებელია. ასე რომ, ევროკავშირის წევრობის სანდო კანდიდატობისთვის, საქართველომ უნდა გადალახოს შიდა სირთულეები, გააძლიეროს ისეთი საზოგადოებრივი ინსტიტუტები, როგორიცაა პარლამენტი და სასამართლო სისტემა, ასევე კანონის უზენაესობის დაცვა. ამასთან, ამ მიზნის (ევროკავშირში წევრობა) მისაღწევად საჭიროა ასოცირების შეთანხმების სრულფასოვანი განხორციელება. მე ვიტყოდი, რომ ევროკავშირსა და საქართველოს უკვე აქვთ განსაკუთრებული პარტნიორობა: ასოცირების ხელშეკრულება DCFTA– ს ჩათვლით ძალიან ამბიციური დოკუმენტებია და საქართველო ფაქტობრივად, კიდევ უფრო შორს მიდის. გარდა ამისა, მოხარული ვარ, როცა ვხედავ, რომ ჩვენი სამი ასოცირებული ქვეყანა (საქართველო, მოლდოვა, უკრაინა) აძლიერებს თანამშრომლობას ევროინტეგრაციის გზაზე, რაც ძალიან გამამხნევებელია.
– ახსენეთ, სამი ასოცირებული ქვეყანა. 17 მაისს უკრაინის, საქართველოსა და მოლდოვის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა კიევში ხელი მოაწერეს ურთიერთგაგების მემორანდუმს "ასოცირებული ტრიოს" დაფუძნების თაობაზე, რომელიც ევროკავშირთან თანამშრომლობის კუთხით ძალების გაერთიანებას გულისხმობს. რა შესაძლებლობებს უხსნის ეს შეთანხმება ამ ქვეყნებს და საკუთრივ საქართველოს?
– უკვე ინტენსიური თანამშრომლობა არსებობს საქართველოს, მოლდოვას და უკრაინის პარლამენტებს შორის. გარდა ამისა, როგორც თქვენ აღნიშნეთ, 17 მაისს ჩვენი სამი ასოცირებული ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა ხელი მოაწერეს მემორანდუმს "ასოცირებული ტრიოს" ფორმატის შექმნის შესახებ. მათ აღნიშნეს ევროკავშირში გაწევრიანება, როგორც ძირითადი მიზანი და პირობა დადეს, რომ ითანამშრომლებენ ევროინტეგრაციის საერთო საკითხებზე, მათ შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებების განსახორციელებლად და "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" შემდგომი განვითარების საკითხებში. ვფიქრობ, რომ ეს ნაბიჯი ძალიან პოზიტიურია, რადგან ასოცირებულ სამ ქვეყანას აქვს მსგავსება, მაგრამ ასევე განსხვავებული თვისებები და მათ ერთმანეთისგან ბევრი რამის სწავლა შეუძლიათ საუკეთესო პრაქტიკის გაცვლის გზით. ამასთან, ეს ინიციატივა მნიშვნელოვანია, რადგან მან დააბრუნა საკუთრების პრინციპი "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" პოლიტიკის ცენტრში. მიმაჩნია, რომ ჩვენი ურთიერთობების გაღრმავება შეიძლება, იყოს ევროკავშირის სამომავლო გაფართოების წინა საფეხური, როდესაც ეს ქვეყნები მზად იქნებიან".

MEP Kaljurand - To be credible candidate for EU membership, Georgia must overcome its internal difficulties
19/05/2021 13:33:10 Politic, Interview
Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus and Co-Chair of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee, MEP Marina Kaljurand’s interview with the Accent.
- Ms Kaljurand, given the new reality in the region and the Russian threat itself, in your opinion, should Europe take steps to accelerate the process of Georgia's accession to the European Union?
- The Treaty on the European Union states that any European country may apply for membership. That said, a number of criteria must be fulfilled – the so-called 'Copenhagen criteria'. There is no carte blanche; the countries that truly desire to join the bloc must do their homework – not only for the EU, but first and foremost for themselves. They must have stable, democratic institutions as well as a functioning market economy, and adhere to the aims of political, economic and monetary union. These core values are not negotiable.
- Georgia is preparing to apply for full EU membership in 2024. What would you recommend to Georgia for the application for membership to be successful? And if Georgia is not supported, can there be another initiative?
- On 30 December, the Parliament of Georgia adopted its resolution on the foreign policy of Georgia, highlighting strategic priorities for 2021 –including the objective to apply for EU membership in 2024. This is, obviously, very ambitious, in a positive way. The Georgian authorities must live up to these promises – they do not owe it to us, but before all to their citizens. The recent stand-off between the ruling party and some segments of the opposition did not help with that cause. The EU-brokered agreement, signed by most of the parties on 19 April, offered a way out of this crisis. Now, the political actors must find a way to work together, in a constructive manner, in the Parliament; this is how mature democracies work. The agreement must be thoroughly implemented, in word and spirit. The European Parliament is ready to help, for example through mediation activities such as the Jean Monnet Dialogue.
I truly believe that Georgia is a credible country for EU membership: after all, it is ranked before many EU Member States and most Western Balkans countries in a number of areas – such as economic / business freedom, adult literacy, income equality or corruption perception. But this is not enough, and as we all know, the final decision for a possible membership will be taken by the EU Member States. As I said, whether we like it or not, the jury is still out: EU Member States and their public opinions needs to be convinced. So, to be a credible candidate for EU membership, Georgia must overcome its internal difficulties, strengthen public institutions such as the Parliament and the judicial system, as well as the rule of law. Achieving this goal also requires a thorough implementation of the Association Agreement. I would say that the EU and Georgia have already a special partnership: the Association Agreement, including the DCFTA, are very ambitious documents, and Georgia actually goes even further already. Besides, I am happy to see that our three associated countries (Georgian, Moldova, Ukraine) are enhancing their cooperation on the path towards European integration, which is very encouraging.
- You mentioned three associated countries. On May 17 Foreign Ministers of Ukraine, Georgia and Moldova signed a trilateral memorandum on the start of enhanced cooperation on European integration "Associated Trio." What opportunities does this agreement open for these countries?
-There is already an intense cooperation existing between the Parliaments of Georgia, Moldova and Ukraine. In addition, as you point out, on 17 May, the Foreign Ministers of our three associated countries signed a memorandum on establishing the Associated Trio format. They outlined EU membership as a key goal and pledged to cooperate on common issues of European integration, including for the implementation of their respective Association Agreements, and the further development of the Eastern Partnership. I think that this step is very positive, because the three associated countries have similarities but also different features and they can learn a lot from each other via exchanges of best practices. Also, this initiative is important because it put the principle of ownership back in the centre of the Eastern Partnership policy. I believe that the deepening of our relations could be the antechamber of a future widening of the EU, when these countries are ready.