რუსეთის სენატორი: "აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში რუსული ჯარები არ არის"
"სამხრეთ ოსეთი და აფხაზეთი დამოუკიდებელი სახელმწიფოებია, იქ რუსული ჯარები არ არიან, მაგრამ არიან რუსეთის მოქალაქეები" - განაცხადა დღეს რუსეთის ფედერაციის საბჭოს წევრმა, სენატორმა ვლადიმირ ჯაბაროვმა ე.წ. უსაფრთხოების გარანტიებზე აშშ-დან და ნატო-დან მიღებული პასუხების კომენტირებისას.
მისივე თქმით, "აშშ-ისა და ნატო-ს პასუხები რუსეთისთვის დამაკმაყოფილებელი ვერ იქნება", რადგან "თავისი უპასუხისმგებლობითა და თავხედობით უბრალოდ გამაოგნებელია".
რაც შეეხება საკუთრივ ყირიმიდან ჯარის გაყვანის მოთხოვნას, როგორც ჯაბაროვმა აღნიშნა, "ყირიმი რუსეთის ტერიტორიაა".
«მოდით მაშინ, აშშ-ს შევთავაზოთ, გაიყვანოს ჯარი ტექსასიდან, რომელიც თავის დროზე მექსიკას წაართვა" - დასძინა მან.
იხილეთ ასევე: აფხაზეთი: მიწა საკმარისადაა, რუსული ბაზა კი ბევრი ვერ იქნება?
ცნობისთვის: 2009 წლიდან აფხაზეთში მე-7 რუსული სამხედრო ბაზაა დისლოცირებული, ცხინვალის რეგიონში - მე-4. თითოეული კონტინგენტის რიცხოვნობა დაახლოებით 4000 სამხედროს შეადგენს. სწორედ ფედერაციის საბჭომ მოახდინა 2011 წელს აფხაზეთისა და ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონებში რუსული ბაზების განთავსების შესახებ უკანონო შეთანხმებების რატიფიცირება. დოკუმენტები საქართველოს დაუკითხავად აღნიშნულ ტერიტორიებზე ბაზების 49-წლიან ყოფნას ითვალისწინებს ამ ვადის 15-წლიანი პერიოდებით ავტომატური გახანგრძლივების დაშვებით.

Российский сенатор Джабаров уверен, что в Южной Осетии и Абхазии нет войск РФ
"Южная Осетия и Абхазия – это независимые государства, где нет российских войск, но проживают граждане РФ" - по информации РИА Новости, об этом заявил первый замглавы международного комитета Совфеда РФ Владимир Джабаров.
По его словам, "ответ США и НАТО по инициативам российской стороны в сфере безопасности не может устраивать Россию". «Он поражает своей наглостью и безответственностью», – говорит Владимир Джабаров.
Говоря о требовании вывести войска с территории Крыма, сенатор отметил, что полуостров – «это российская территория».
«Давайте предложим США вывести войска из Техаса, который они захватили у Мексики», – добавил он.
С 2009 года в Абхазии дислоцируется 7-я объединённая военная база российских Вооружённых сил, в Южной Осетии – 4-я российская военная база. Численность каждого контингента – около 4000 человек.Именно Совет Федерации в 2011 году ратифицировал соглашения о российских военных базах в Абхазии и Южной Осетии. Документы предусматривают пребывание баз на 49 лет и автоматическое продление этого срока на 15-летние периоды.