საჰაერო ტერორიზმის რუსული ქრონიკები – პარალელები 1993 წლის ბაბუშერას ტრაგედიასა და უკრაინაში მალაიზიური ბოინგის ჩამოგდებას შორის
01/10/2019 11:39:51 კონფლიქტები
მაშინ, როცა რუსეთი და მის მიერ კაპიკ-რუბლებით დაფინანსებული აფხაზი სეპარატისტები ქართველების მიერ ჩადენილ მცირე ეთნოსების გენოციდზე ალაპარაკდნენ, გავიხსენოთ, მივუთითოთ და ვიყვიროთ იმის შესახებ, თუ რა არის ნამდვილი გენოციდი.
26 წლის წინ, 1992-93 წლებში საქართველოს 250 ათასზე მეტი მოქალაქე დევნილი გახდა, ათასობით ქართველი კი სიცოცხლეს გამოესალმა. სოხუმისთვის გადამწყვეტ ბრძოლას წინ ცეცხლის შეწყვეტისა და კონფლიქტის ზონიდან სამხედრო ტექნიკის გაყვანის შესახებ შეთანხმება უძღოდა. 13 თვიანი ომის დასასრულს, 16 სექტემბერს აფხაზმა სეპარატისტებმა შეთანხმება დაარღვიეს. სეპარატისტების თარეშს ქართველების არნახული ხოცვა და ეთნიკური წმენდა მოჰყვა. რეგიონში ქართული ეთნოსის და ჯარის ასეთი მასშტაბით განადგურება აფხაზ სეპარატისტებს მხოლოდ ერთმა გარემოებამ შეაძლებინა - მათ რუსული სამხედრო და პოლიტიკური მანქანა მოურიდებლად ეხმარებოდა. 27 სექტემბერს კი სოხუმი დაეცა…
დღეს, კრემლი იმავეს სხვა ქვეყნებშიც აკეთებს-ყველა მეთოდით ეხმარება სასურველ რეჟიმებს, დიქტატორებს, სეპარატისტებს; შუაზე ხლეჩს დემოკრატიულ სახელმწიფოებს, როგორც ეს უკრაინის შემთხვევაშიც მოხდა. აწყობს პუტჩებს, ზოგჯერ წარუმატებლადაც, მაგრამ ფაქტია- თავისას არ იშლის. ანალიტიკოსები ყოველდღიურად აკვირდებიან იმ ბოროტმოქმედებას, რაც რუსეთის ხელწერად იქცა, ჩვენ კი ეს საკუთარ თავზე, წლების წინ გამოვცადეთ. საკუთარ თავზე ვიწვნიეთ საჰაერო ტერორიზმიც, რომელიც აფხაზმა სეპარატისტებმა სწორედ რუსული სამხედრო ძალების პირდაპირი ჩართულობით დაგვატეხეს თავს. 1993 წელს, 22 სექტემბერს, თვითმფრინავს რომელიც თბილისიდან სოხუმში მიფრინავდა, აფხაზური კატარღიდან საზენიტო რაკეტა ესროლეს. თვითმფრინავში 120 მგზავრი და ეკიპაჟის 12 წევრი იმყოფებოდა. ისინი ცოცხლად დაიწვნენ. მათგან მხოლოდ 16 ადამიანი გადარჩა.
აფხაზი სეპარატისტების საჰაერო ტერორიზმის პირველი მსხვერპლი კი და როგორც ჩანს გაუთვალისწინებლად, 21 სექტემბერს აღმოჩნდა ის თვითმფრინავი, რომელიც სოჭიდან სოხუმისკენ მიფრინავდა. შავი ზღვის ნაპირთან, კატარღიდან, მას დამიზნებით ესროლეს და თვითმფრინავი ზღვაში ჩავარდა. დაიღუპა 28 ადამიანი, მათ შორის იყვნენ რუსეთის მოქალაქეები და რუსი ჟურნალისტიც. ბორტზე იყო ჟურნალისტი ალექსანდრა ტატლიც, რომელსაც „Wall Street Journal”-ისთვის რეპორტაჟი უნდა მოემზადებინა. რუსული პრესა მხოლოდ გაკვრით, დეტალებში ჩახედვის გარეშე და შენიღბვით თუ იხსენებს ამ ფაქტს. აბა რაში აწყობთ იმის დაზუსტება, რომ მათ მიერ მხარდაჭერილებმა, რუსეთისვე მოქალაქეები იმსხვერპლეს.
როგორც თვითმხილველების ნაწილი აცხადებს, სწორედ ამ აფხაზური კატარღიდან, 22 სექტემბერს, ბაბუშერას აეროპორტში დასაჯდომად დაშვებულ სამოქალაქო ავიალაინერ Ту-154Б-ს საზენიტო რაკეტა ესროლეს. ამჯერად „სწორად“ და ამ გასროლამ ბორტი შუაზე გააპო-თვითმფრინავი დაიწვა და როგორც ზემოთ უკვე აღვნიშნეთ, დატრიალდა ნამდვილი ტრაგედია-ადამიანები ცოცხლად იწვოდნენ.
23 სექტემბერს კი დაუნდობლად ესროლეს თვითმფრინავს, რომელშიც ქართველი დევნილები სხდებოდნენ. საბედნიეროდ, ეკიპაჟმა მათი ევაკუაცია და გადარჩენა შეძლო. თუმცა, მომხდარის დროს, ეკიპაჟის 1 წევრი დაიღუპა. იყო სხვა შემთხვევებიც. სეპარატისტები და რუსი სამხედროები ქართულ თვითმფრინავებზე ჯერ კიდევ 1993 წლის აგვისტოში ნადირობდნენ, თუმცა ამდენად მასშტაბური დანაკარგი მაშინ არ გამოუწვევიათ. ყველა ცნობით და დადასტურებულად დგინდება, რომ აფხაზების შეიარაღება და სწავლება რუსების მიერ იყო ორგანიზებული. ამ კუთხით ძალიან ნიშანდობლივია, რომ ჯერ კიდევ 1993 წლის 19 მარტს, სოხუმის ჩრდილოეთით რვა კილომეტრში რუსული მოიერიშე სუ-27 ჩამოვარდა, რუსი პილოტი ვაცლავ შიპკო კი დაიღუპა. მაშინ, კრემლს მოუწია იმის აღიარება, რომ გარკვეულ პროცესებში მონაწილეობს, თუმცა მხოლოდ „ნაწილობრივ“. ასევე ცნობილია, რომ გუდაუთასთან ჯერ კიდევ საბჭოთა კავშირის დროიდან სამხედრო-საჰაერო ძალების პოლკის ბაზა იყო. შესაბამისად, რუსეთს, რომელიც სეპარატისტებს ეხმარებოდა, თავისი ქვეყნიდან ბომბდამშენების და მფრინავების გადმოსროლა არც კი სჭირდებოდა, უკვე იქ იყვნენ. ხშირად იბომბებოდა ციდან ის აფხაზური ქალაქებიც, რომლებსაც 13 თვიანი ომის დროს ქართული მხარე აკონტროლებდა. ამას გარდა, ცხადია, რომ უშუალოდ მცირერიცხოვან სეპარატისტულ ე.წ ჯარს არც მსგავსი სიმძლავრის იარაღი, საჰაერო ძალები თუ გაწვრთნილი პერსონალი არ ჰყავდა და ვერც ეყოლებოდა. ასევე, მრავალ მტკიცებულებათა შორის არის რუსულ პრესაში იმ რუსი პილოტების ინტერვიუები და მემუარები, რომლებიც დღეს დეტალებში და დიდი სიამაყით ყვებიან თუ როგორ ეხმარებოდნენ აფხაზებს, ხოლო შემდეგ მათთან სამუშაოდ, ინსტრუქტორებად დარჩნენ.
ძალიან ნიშანდობლივია ის ინფორმაციაც, რომელსაც ჟურნალ „არსენალის“ რედაქტორი, სამხედრო ექსპერტი და ბაბუშერას ტრაგედიის უშუალო თვითმხილველი ირაკლი ალადაშვილი აქვეყნებს. იგი აღნიშნავს, რომ იმავე დღეებში, სოხუმთან ჩამოგვიგდეს ქართული მოიერიშე თვითმფრინავი, რომელსაც საზენიტო რაკეტა წინ აუფეთქდა და ეს შეჯავშნული თვითმფრინავი ჰაერშივე დაშალა, რაც რაკეტის საბრძოლო ქობინის დიდ სიმძლავრეზე მიუთითებდა. ჰაერში დაშლილი ქართული მოიერიშის პილოტის კაბინის გახვრეტილი შეჯავშნული 55 მმ სისქის შუბლა მინის დათვალიერებისას, მას მაშინვე გაუჩნდა ეჭვი, რომ რუსმა სამხედროებმა ჩვენს წინააღმდეგ “ბუკის” საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსიდან გამოშვებული საზენიტო რაკეტა გამოიყენეს, თუმცა მაშინ ამის შესამოწმებლად არც დრო იყო და არც საშუალება. აგრეთვე, „კვირის პალიტრის“ ბლოგში ალადაშვილი წერს, რომ რუსულ პრესაში გავრცელებული ინფორმაციით, თურმე „2001 წლის 26 ოქტომბერს აფხაზებმა რუს სამხედროებს წაართვეს და ახალ ათონთან ერთ-ერთ სარკინიგზო გვირაბში გადამალეს სარკინიგზო პლატფორმები, რომლებზეც ორი საზენიტო “ბუკი” იდგა (რუსი სამხედროები გუდაუთიდან ადლერში მათ დაბრუნებას აპირებდნენ), რითაც რუსეთის ახალი პრეზიდენტის, პუტინის დიდი გულისწყრომა გამოუწვევიათ. კრემლმა, რა თქმა უნდა, დაიბრუნა თავისი “ბუკები”, მაგრამ საქვეყნოდ გაცხადდა, რომ რუსეთს სეპარატისტულ აფხაზეთში თურმე მალულად ჰქონია ასეთი მძლავრი საზენიტო საშუალება, რომლითაც ყრიდა ქართულ თვითმფრინავებს, მათ შორის – სამგზავროებსაც.“
ძნელია არ დაეთანხმო ალადაშვილს იმაში, რომ ამ შემთხვევაში ძალიან საყურადღებო ის პარალელი, რომელიც წლების წინ, რუსეთის მიერ აფხაზი სეპარატისტების მხარდაჭერასა და უკვე დღეს-უკრაინელი სეპარატისტების მხარდაჭერას შორის ლოგიკურად ჩნდება. კრემლი აკეთებს დღეს იგივეს, რასაც 90-იან წლებში საქართველოში აკეთებდა. ამის დასტურად კი შეგვიძლია მოვიყვანოთ უკრაინაში, 2014 წლის 17 ივლისს, მომხდარი საჰაერო ტერორიზმის და კაცობრიობის წინაშე ჩადენილი დანაშაულის უმძიმესი ფაქტი-ამსტერდამიდან კუალა-ლუმპურის მიმართულებით მფრინავი მალაიზიური ავიახაზების თვითმფრინავი MH17 აღმოსავლეთ უკრაინაში რუსეთის საზღვართან „ბუკით“ ჩამოაგდეს. ბორტზე 280 მგზავრი და ეკიპაჟის 15 წევრი იმყოფებოდა. თვითმფრინავი 10 000 მეტრ სიმაღლეზე მიფრინავდა, როდესაც „ბუკ“-მა ააფეთქა. დაიღუპა ბორტზე მყოფი ყველა ადამიანი. მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნების წარმომადგენლებით დაკომპლექტებულმა საგამოძიებო გუნდმა დაადგინა, რომ რაკეტა, რომელმაც ეს თვითმფრინავი ჩამოაგდო, რუსული წარმოშობისაა და რუსეთის შეიარაღებული ძალების 53-ე ბრიგადიდან გაისროლეს. გამოვლენილია 4 პირი, რომლებმაც უშუალო მონაწილეობა მიიღეს აფეთქებასა და მტკიცებულებების გადამალვაში, მათი სასამართლო 2020 წლის მარტში უნდა გაიმართოს. რა თქმა უნდა, კრემლი თვითმფრინავის ჩამოგდებასთან კავშირს ამ დრომდე უტიფრად უარყოფს. ამოქმედებულია მძლავრი პროპაგანდისტული მანქანა, მაგრამ ამ შემთხვევაში შეგროვებული სამხილები არის უამრავი და საკმარისზე საკმარისი…

Хроники русского воздушного терроризма -параллели между трагедией 1993 года в Бабушера и крушением малайзиского боинга в 2014 году
01/10/2019 11:39:51 Конфликты
В то время как, Кремль и копейками проплаченные им абхазские сепаратисты кричат о якобы совершённом грузинами геноциде по отношению к малым этносам, обязательно надо вспомнить, указать и наглядно показать, что есть и как выглядит настоящий геноцид.
26 лет назад, в 1992-93 годах, более чем 250 тысяч граждан Грузии стали беженцами, тысячи грузин защищавших Родину, были жестоко убиты. Перед решающей битвой за Сухуми, был подписан договор о прекращение огня и выводе военной техники из зоны конфликта. 16 сентября, перед окончанием 13 месячной войны, сепаратисты нарушили данный договор. Бесчинствам сепаратистов сопутствовали вопиющиие факты расстрелов и геноцида грузинкого населения. Истребить столько грузин в регионе абхазские сепаратисты смогли только потому, что им напрямую и бесстыдно помогала российская политическая и военная машина. Так и пал 27 сентября Сухуми...
Сегодня Кремль действует так же в других государствах - всячески помогая желаемым режимам, диктаторам, сепаратистам; Раскалывает на части суверенные и демократические странны, как было в случае с Украиной. Организовывает путчи, иногда и безуспешно, но факт - всё это не прекращается. Аналитики ежедневно наблюдают за злом, которое стало визитной карточкой России, и которое мы испытали на себе много лет назад. Мы на своих гражданах испытали тот ужас воздушного терроризма, который абхазские сепаратисты содеяли при непосредственном участии российских вооруженных сил.
22 сентября 1993 года ракета выпущенная с Абхазского катера, сбила самолет, летевший из Тбилиси в Сухуми. На борту находились 120 пассажиров и 12 членов экипажа. Они сгорели заживо. Выжили только 16 человек.
Но днём раньше, 21 сентября, первой жертвой воздушного абхазского терроризма, и, по-видимому, ошибочно, стал самолет, летевший из Сочи в Сухуми. Около побережья Черного моря, с уже упомянутого катера, он был подбит ракетой и упал в море. Погибли 28 человек– между ними были граждане России, в том числе российские журналисты. На борту находилась журналистка Александра Татлл, которая должна была сделать репортаж для Wall Street Journal. Российская пресса только мельком вспоминает об этом, не углубляясь в детали и только, между прочим. Зачем же им акцентировать на том, что те лица, которым российское правительство помогало, убили российских граждан? По словам очевидцев, 22 сентября именно с этого абхазского катера была выпущена зенитная ракета , которая попала в лайнер Ту-154Б садившегося в аэропорт Бабушера. На этот раз ракета попала «верно» - самолет с грузинами на борту распался на две части и загорелся. Произошла неописуемая трагедия - люди сгорели заживо. А 23 сентября был безжалостно сбит ещё один грузинский самолетом, в который садились беженцы. К счастью, экипаж смог их вовремя эвакуировать и спасти. Тем не менее, один из членов экипажа погиб в этот момент. Были и другие подобные случаи. Сепаратисты и российские военные охотились за грузинскими самолетами еще в августе 1993 года, но тогда они не смогли причинить такого крупного вреда.
Уже давно достоверно известно и подтвержденно фактами, что вооружение и подготовка абхазов было организованы русскими. В этом отношении очень показательным является тот факт, что 19 марта 1993 года российский истребитель Су-27 разбился в восьми километрах к северу от Сухуми, и русский летчик Вацлав Шипко погиб на месте. Из-за этого, Кремлю пришлось признать, что русские были вовлечены в некоторые процессы, хотя и только «частично».
Также известно, что около Гудауты находилась база русских ВВС ещё с советских времен. Следовательно, России, которая помогала сепаратистам, даже не нужно было присылать бомбардировщиков и пилотов со своей территории, они у них уже были неподалёку. Вот и бомбили беспрепятсвенно те абхазские города, которые контролировались грузинской стороной вовремя 13-месячной войны.
Кроме того, ясно, что так называемые сепаратистские войска не могли и не имели такого вооружения, военно-воздушных сил или столь обученного персонала. Также среди многочисленных доказательств причастности русских, есть интервью и мемуары российских пилотов, которые на сегодняшний день делятся подробностями и гордятся тем, что официально помогали абхазам, а затем даже остались работать у них инструкторами.
Очень значительной является и информация, опубликованная редактором журнала «Арсенал», военным экспертом и прямым очевидцем трагедии в Бабушера, Ираклием Аладашвили. Он отмечает, что в те же дни в Сухуми был сбит грузинский истребитель- перед ним взорвалась зенитная ракета такой мощности, что бронированный самолёт расспался на части. По его мнению, это свидетельствовало о огромной мощности боеголовки ракеты.
После осмотра толщиной 55 мм стекла разбитой кабины пилота грузинского военно-воздушного флота, у Аладашвили сразу возникло подозрение, что российские военные применили против нас зенитные ракетные установки «Бук», но у него не было ни время, ни средства для проверки.
Кроме того, в блоге сайта «Квирис палитра» Аладашвили пишет, что, согласно сообщениям российской прессы, «26 октября 2001 года абхазы отобрали у российских вооруженных сил железнодорожные платформы и спрятали в одном из туннелей у Новых Афон. на платформах были размещены два «Бука ». (Русские собирались перевезти их из Гудауты в Адлер). Конечно же, произошедшее вызвало крайнее возмущение в то время нового президента России Путина. Кремль сразу же вернул свои «Буки», но главное, стало ясно, что у России, в Абхазии, которая откололась от Грузии, похоже, тайно хранится столь мощное вооружение, которое во время войны подавляло грузинские самолеты, в том числе и пассажирсские»
Трудно не согласится с Аладашвили в том, что в данном случае логически складывается параллель между тем, как содействовала Россия абхазским сепаратистов годами раньше и уже на сегодняшний день тем, как, беспринципно содействует сепаратистам на Украине. Кремль продолжает делать тоже, что делал в 90-ых в Грузии.
Что бы удостоверится в этом, можно вспомнить ужасный факт воздушного терроризма и преступления совершенного против человечества на Украине, 17 июля 2014 года. Боинг MH17 Малайзийских авиалиний, выполняющего рейс из Амстердама в Куала-Лумпур, подбили недалеко от границы России с Украиной. На борту находились 280 пассажиров и 15 членов экипажа. Самолет летел на высоте 10 000 метров, когда в него попал “Бук”. Погибли все, кто находился на борту. Группа следователей из разных установила, что ракета, поразившая самолет, была российского происхождения и была выпущена с територии 53-й бригады ВВС России. Были выявленны четыре человека, которые непосредственно причастны к крушению самолёта и сокрытию улик, суд назначен на март 2020 года. Конечно, Кремль до сих пор отрицает какую-либо связь с падением самолета. Была запущена мощная пропагандистская машина, но доказательств, собранных по этому делу, предостаточно …