პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსპექტორმა „იმედის“ სიუჟეტზე მოკვლევა დაიწყო
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურმა ტელეკომპანია „იმედის” ჟურნალისტის მიერ ადრესატების პერსონალური მონაცემების დამუშავების ფაქტზე, საკითხის შესწავლა დაიწყო.
„პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურისთვის 2022 წლის 28 ნოემბერს ტელეკომპანია „იმედის“ მიერ განთავსებული სიუჟეტის ფარგლებში ცნობილი გახდა, რომ გადაცემა „იმედის დღის“ ჟურნალისტმა ერთ-ერთ სიუჟეტზე „ფეისბუქის“ მეშვეობით გაკეთებული კომენტარების თაობაზე სატელეფონო ზარი განახორციელა კომენტარის ავტორ რამდენიმე პირთან.
ტელეკომპანია „იმედის“ მიერ განთავსებული სიუჟეტის ფარგლებში, აღნიშნული ჟურნალისტის მიერ განხორციელებული სატელეფონო ზარის ადრესატების პერსონალური მონაცემების დამუშავების (მოპოვების) ფაქტზე, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურმა საკითხის შესწავლა დაიწყო“, -აღნიშნულია განცხადებაში.
ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში გასული სიუჟეტის ავტორი მარიკა ბაკურაძე გაემოხმაურა კრიტიკას და აღნიშნა, რომ სიუჟეტის მომზადების დროს ეთიკის ნორმები მისი მხრიდან დაცული იყო.

28/11/2022 13:33:03 Society
The Personal Data Protection Service announced on 28 November that it has started to look into the story broadcast by pro-government TV Imedi, in which journalist Marika Bakuradze contacted several individuals to question them about the comments that they had posted on Facebook under a particular TV Imedi article.
The Personal Data Protection Service said that its study into the matter is related to how Bakuradze was able to obtain the phone numbers of the individuals in question.
The story, which aired on the Imedi Day show, raised questions amongst the public about the legal and ethical implications of Bakuradze’s actions.
On her part, Bakuradze addressed the concerns in a Facebook post, stating “the anonymity of the respondents was fully protected.”