ბრაიზა: "საქართველო სანდო და სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი სატრანზიტო ქვეყანაა, შავი ზღვის კაბელის პროექტით ის კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი გახდება"
19/12/2022 09:05:45 პოლიტიკა, ეკონომიკა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ყოფილი მოადგილე ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში მეთიუ ბრაიზა მიიჩნევს, რომ შავი ზღვის კაბელის პროექტით საქართველოს, როგორც სანდო და სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი სატრანზიტო ქვეყანის მნიშვნელობა, კიდევ უფრო გაიზრდება.
"შავი ზღვის კაბელის პროექტის დეტალები ჯერ–ჯერობით უცნობია, ამიტომ ძნელი სათქმელია, რა შეიძლება, იყოს მისი ეკონომიკური სარგებელი, მათ შორის საქართველოსთვის. ზოგადად, ცხადია, რომ აზერბაიჯანი გეგმავს მსხვილ ინვესტიციებს განახლებად ენერგეტიკაში აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე ქარისა და მზის ძლიერი და თანმიმდევრული მარაგების გამოყენებით. შავი ზღვის გავლით წყალქვეშა კაბელი უზრუნველყოფს მომგებიან ევროპულ ბაზრებზე აზერბაიჯანის წვდომას. საქართველო ასევე ისარგებლებს ელექტროენერგიის ამ ახალი მიწოდებით და მის ტერიტორიაზე მოძრავი ელექტროენერგიის ტრანზიტის საფასურით. საქართველო რამდენიმე წელია, არის სანდო და სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი სატრანზიტო სახელმწიფო ნავთობის, ბუნებრივი აირის, საგზაო და სარკინიგზო ტვირთებისთვის, რომლებიც დიდ კასპიის რეგიონს შორის გადაადგილდებიან და მისი მნიშვნელობა კიდევ უფრო გაიზრდება შავი ზღვის ქვეშ ელექტროგადამცემი კაბელის პროექტით", – განუცხადა ბრაიზამ "აქცენტს".
იხილეთ ასევე: ისტორიული შეთანხმება - საქართველომ, აზერბაიჯანმა, რუმინეთმა და უნგრეთმა შავი ზღვის კაბელის პროექტს ხელი მოაწერეს.

Bryza -Georgia is a reliable and strategically significant transit state and will become even more so with electrify cable project under the Black Sea
19-12-2022 13:05:45 Politic ,Economics
Former U.S. Deputy Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia, Matthew Bryza told the Accent that "Georgia has been a reliable and strategically significant transit state and will become even more so with the electrify cable project under the Black Sea."
"The details of the new electricity cable project have not yet been disclosed , so it is difficult to say what its economic benefit may be, including for Georgia. Generally speaking, however, it is clear that Azerbaijan is planning large investments in renewable energy, taking advantage of strong and consistent supples of wind and sunlight on the territory of Azerbaijan. A subsea cable across the Black Sea will provide Azerbaijan access to lucrative European markets. Georgia will also benefit from these new electricity supplies and from transit fees for the electricity moving across its territory. Georgia has been a reliable and strategically significant transit state for oil, natural gas, and road and rail cargo moving between the greater Caspian region for several years, and will become even more so with the electrify cable project under the Black Sea," former U.S. Ambassador to Azerbaijan told the Accent.