21/02/2023 11:17:39 კონფლიქტები, პოლიტიკა
ბელარუს ავტორიტარ მმართველ ალექსანდრე ლუკაშენკოს "ქართულ-აფხაზური მეგობრობის" იმედი აქვს. ამის შესახებ მან დღეს რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერ ასლან ბჟანიასთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომელიც ლუკაშენკოს მინსკში ეწვია.
ამასთან, ლუკაშენკომ საუბრისას რამდენჯერმე მოიხსენია აფხაზეთი "ქვეყნად".
"როგორც იქნა, ჩამოაღწიეთ მინსკამდე. ჩვენ ნამდვილად გვაქვს სასაუბრო. იცით, რომ ყოველთვის დაინტერესებულები ვიყავით აფხაზეთის რესპუბლიკასთან თანამშრომლობით. ამის შესახებ 2022 წლის სექტემბერში თქვენს არაჩვეულებრივ ქვეყანაში სტუმრობის დროსაც განვაცხადე" - მიმართა მან ბჟანიას.
მინსკის როლი აფხაზეთის "დეიზოლაციაში"
ბელარუსის ავტორიტარმა მმართველმა აფხაზ დე ფაქტო ლიდერთან შეხვედრის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და ორმხრივი თანამშრომლობის გაფართოების სურვილი დაადასტურა:
"ჩვენ უნდა განვვითარდეთ. აფხაზი ხალხი პატივს სცემს ბელარუსებს, ბელარუსზე ხომ საუბარიც ზედმეტია. გვაქვს საფუძველი ჩვენი ურთიერთობების საშენებლად. არსებობს საქონელი, რომელშიც ჩვენ ვართ დაინტერესებულები და საქონელი, რომელიც გაინტერესებთ თქვენ. მეტიც, არსებობს ტურისტული მიმართულება – ძალზე მნიშვნელოვანი, განსაკუთრებით - მას შემდეგ, რაც ჩვენს წინააღმდეგ სხვადასხვა სანქციების შემოღება დაიწყეს. ჩვენს მოქალაქეებს ზღვის ნახვა სურთო".
მოგვიანებით კომენტარი გააკეთა ასლან ბჟანიამაც, რომელმაც აღნიშნა, რომ ამ მიზნით "ბელარუსის მოქალაქეებისთვის მოქმედ უვიზო რეჟიმს ახანგრძლივებს":
"აფხაზეთი ტურისტული ქვეყანაა, ძალიან კომფორტული კლიმატი გვაქვს და ყოველთვის სიხარულით მივიღებთ სტუმრებს ბელარუსიდან. ხელი მოვაწერე ბრძანებულებას ბელარუსის მოქალაქეებისთვის მოქნედი უვიზო რეჟიმის გახანგრძლივების თაობაზე. ამასთანავე, შევთანხმდით, რომ აფხაზეთიდან ბელარუსში ახალგაზრდები ჩავლენ მაღალი ტექნოლოგიების პარკში კვალიფიკაციის ასამაღლებლადო".
ბჟანიამ ისიც აღნიშნა, რომ "შექმნილია სავაჭრო სახლი, რომლის ფარგლებშიც არსებობს აფხაზური პროდუქციის ბელარუსულ ბაზარზე გატანისა და ბელარუსულის აფხაზეთში რეალიზების შესაძლებლობა.
"აფხაზეთი დაიწყებს არა მარტო სასოფლო-სამეურნეო, არამედ სამრეწველო პროდუქციის შეძენასაც, კერძოდ, ბელარუსული წარმოების ფლაგმანის - "ჰორიზონტის" ქარხნისას", – განაცხადა აფხაზმა დე ფაქტო ლიდერმა.
ბჟანიამ განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა ლუკაშენკოს იმ "უმნიშვნელოვანესი როლის" გამო, რომელსაც რუსეთთან ერთად ბელარუსიც ასრულებს "აფხაზეთის "დეიზოლაციის" საქმეში.
"დიდწილად დასავლეთის ქვეყნების ძალისხმევით დიდი ხნის განმავლობაში ვიყავით იზოლაციაში, რუსეთის ძალისხმევით კი ჩვენთან დეიზოლაციის პროცესები მიმდინარეობს და ბელარუსთან კონტაქტები ამ კუთხით უაღრესად მნიშვნელოვანია. გვსურს, კეთილმეზობლური ურთიერთობები ვიქონიოთ თქვენთან სამრეწველო ურთიერთქმედებაზე აქცენტით", – დასძინა მან.
"არ მესმის, რატომ სწყნის თბილისს?!"
და აი, ამ ყველაფრის ფონზე ბელარუსი ავტორიტარი მმართველი ბჟანიასთან საუბრისას 2022 წელს ბიჭვინთაში თავის ვიზიტზე თბილისის მწვავე რეაქციას ასე გამოეხმაურა:
"საქართველოს ხელმძღანელობა რატომღაც მწვავედ რეაგირებს ჩვენს შეხვედრებზე. დავიჯერო, ადამიანებს, ხალხებს შორის არ შეიძლება, იყოს ნორმალური, თბილი, მეგობრული ურთიერთობები?! შესაძლოა, სწორედ ეს ურთიერთობები, როგორც მაშინ ვთქვი, შეუწყობს ხელს აფხაზებსა და ქართველებს შორის მშვიდობასა და მეგობრობას. ჩვენ ხომ არასოდეს დაგვიგეგმია რაიმე აქციები თბილისის წინააღმდეგ, მსგავსი რამ არასოდეს ყოფილა… ჩვენ ხომ არავითარი შეფასებები არ გაგვიკეთებია, არ ჩავრეულვართ არც ამ, არც სხვა სიტუაციებში. ჩვენ ძალიან კარგი ურთიერთობა გვაქვს და რამდენადაც შესაძლებელია, გვექნება კიდეც თბილისთან. რატომ აქვთ ესოდენ მწვავე რეაქცია? ვფიქრობ, ამ კითხვაზე პასუხის გაცემაში თქვენც დამეხმარებითო".
ლუკაშენკო საქართველოს პუტინის იმპერიაში იწვევს?
გარდა ამისა, ბელარუსმა ლიდერმა "თბილისის, სოხუმის, მინსკის შეკვრის" აუცილებლობის შესახებ ისაუბრა:
"ბიჭვინთაში ვიზიტის დროს ვნახე თქვენი სანაპირო: ჩვენ იქ ყოველთვის ჩავდიოდით, ჩვენები იქ ახლაც ჩადიან, მაგრამ რაღაცნაირად ისე მოხდა, რომ აფხაზეთი აღმოჩნდა მოწყვეტილი, გამოუყენებელი, არადა, მოთხოვნა ძალიან მაღალია. რატომ არ უნდა ჩავდიოდეთ ერთმანეთთან სტუმრად? - ვსვამ ამ კითხვას და არ მესმის, რატომ უნდა დავძაბოთ ამ საფუძველზე ურთიერთობები? ჩვენ პირიქით, უნდა ვაკოწიწიებდეთ ჩვენს ურთიერთობებს. ჩვენ არ ვართ გიგანტური სახელმწიფოები, რომ ვინაწილებდეთ გარკვეულ ქვეყნებსა და ხალხებს, ჩვენ - თბილისიც, სოხუმიც, მინსკიც ამ რთულ დროს რაღაცნაირად უნდა შევიკრათ, შევეწებოთ, ვიღწვოდეთ ერთობისკენ. ამ ჭრილში განვიხილავ თქვენს ვიზიტს და კიდევ ერთხელ გიხდით მადლობას", – მიმართა ბჟანიას ლუკაშენკომ.
თავის მხრივ, აფხაზმა დე ფაქტო ლიდერმა იმედი გამოთქვა, რომ ბელარუსის მმართველის "ეს ბრძნული სიტყვები [თბილისში - რედ.] ადამიანების გულებამდე მიაღწევს".
იხილეთ ასევე: "ოცნება" მოსკოვიდან ცუდი სიახლის მოლოდინში პასუხისმგებლობის ასარიდებლად ემზადება?
ცნობისთვის: მოსკოვი სსრკ-ის აღდგენის დეკლარირებული გეგმით მოქმედებს და ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების ახალ რუსულ იმპერიაში გაერთიანებას გეგმავს. ამ ერთობაში მოიაზრება, მათ შორის, საქართველოც.
რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილეს დიმიტრი მედვედევს პირდაპირ აქვს ნათქვამი, რომ "საქართველო აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთთან მხოლოდ დიდი რუსეთის შემადენლობაში შეიძლება, გაერთიანდეს". "რუსეთად" კი მოსკოვი აქ მოიაზრებს ან პირდაპირ ფედერაციის შემადგენლობაში შესვლას, ან "საკავშირო სახელმწიფოში", რომლის ჩამოყალიბებაზე პუტინი ლუკაშენკოსთან ერთად უკვე წლებია, მუშაობს და ამ გეგმის რეალიზებას უკრაინაში ომის დასრულებისთანავე აპირებენ.
აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერს უკვე ნათქვამი აქვს, რომ "რესპუბლიკა მზადაა, რუსეთ-ბელარუსისა და სხვა ქვეყნების საკავშირო სახელმწიფოს შეიერთდეს".
შეგახსენებთ:
- 2022 წლის 28 სექტემბერს ალექსანდრე ლუკაშენკო საზღვაო გზით ბიჭვინთაში ჩავიდა და ასლან ბჟანიას შეხვდა "სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების საკითხების განსახილვეად". ამ ვიზიტამდე მან სოჭში შეხვედრა გამართა რუსეთის პრეზიდენტთან.
- აფხაზეთში ლუკაშენკოს ვიზიტი თბილისთან შეთანხმებული არ ყოფილა. ეს - მაშინ, როცა ბელარუსი აფხაზეთის ამღიარებელი მცირერიცხოვანი ქვეყნების სიაში ამ დრომდე არ შედის. ამასთან დაკავშირებით საქართველოს საგარეო უწყებაში ბელარუსის ელჩი დაიბარეს. ლუკაშენკოს ბიჭვინთაში ვიზიტი დაგმეს საქართველოს პრეზიდენტმაც, პრემიერ-მინისტრმაც და პარლამენტის თავმჯდომარემაც.
- გასული წლის დეკემბერში მინსკს აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა სტუმრობდა.
- 2021 წლის აგვისტოში ლუკაშენკომ განმარტა, რატომ არ აღიარებდა საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების ე.წ. დამოუკიდებლობას. მისი მტკიცებით, "დასავლეთი მინსკს ასეთ შემთხვევაში დამატებითი სანქციებით ემუქრებოდა, მოსკოვმა კი უარი განუცხადა, შესაბამისი ეკონომიკური დანაკარგების კომპენსირების პირობა მიეცა".

Лукашенко на встрече с Бжания выразил надежду на грузино-абхазскую дружбу
Ну, наконец-то ты доехал до Минска, – такими словами, по информации "Эха Кавказа", белорусский лидер Александр Лукашенко встретил президента самопровозглашенной республики Абхазия Аслана Бжания.
«Аслан Григорьевич, позвольте приветствовать вас в Беларуси, вы, как и обещали, приехали. Есть о чем поговорить. Вы знаете, что мы всегда были заинтересованы в сотрудничестве с республикой, я об этом говорил во время посещения вашей прекрасной страны», – сказал Лукашенко, посетивший Пицунду в сентябре 2022 года.
Белорусский лидер прокомментировал реакцию Тбилиси на его визит в Абхазию.
«Почему-то в Грузии, руководство Грузии остро реагирует на наши встречи. Неужели между людьми, между народами не может быть нормальных теплых дружеских отношений?! Может быть, эти, как я тогда говорил, отношения и послужат миру и дружбе между абхазским и грузинским народами. Мы ведь с вами никогда не планировали никаких акций в отношении Тбилиси, никогда же такого не было… Мы же не давали никаких оценок, мы же не вмешивались в эту ситуацию и другие. Мы очень хорошие отношения поддерживали и поддерживаем, насколько это возможно, с Тбилиси. Почему они так реагируют остро на это? Я думаю, и вы поможете мне найти ответ на этот вопрос. И Тбилиси, и Сухуми, и Минск, все должны как-то склеиваться, стремиться друг к другу», – сказал Лукашенко.
Он добавил, что встреча с руководством Абхазии «по-человечески очень важна».
«Мы должны развиваться, абхазский народ уважает белорусов, про Беларусь – так и говорить нечего. У нас есть на чем выстраивать фундамент наших отношений. Есть товары, в которых мы заинтересованы, есть товары, в которых мы заинтересованы. Более того, туристическое направление – оно очень важное, особенно после того, как против нас тут начали санкции разного рода вводить. Люди наши хотят побывать на море. Вот я посмотрел на ваше побережье: мы всегда туда приезжали, и наши люди посещают и сейчас эти города. Но как-то получилось так, что Абхазия оказалась отрезанной, не невостребованной – востребованность очень большая, – а отрезанной. Почему мы не должны в гости друг к другу ездить? Вот я задаюсь этим вопросом и никак не могу понять, зачем нам обострять отношения на этой почве? Мы, наоборот, должны склеивать наши отношения. Мы не гигантские государства, чтобы делить какие-то страны и народы, нам надо быть в это сложное время ближе быть друг к другу – и Тбилиси, и Сухуми, и Минск, все должны как-то склеиваться, стремиться друг к другу. Я в этом плане рассматриваю ваш визит в Беларусь, и еще раз благодарю вас за то, что вы выполнили свое обещание и приехали к нам», – заявил Лукашенко.
- 28 сентября 2022 года белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко побывал в Пицунде, где встретился с абхазским президентом Асланом Бжания. По словам самого Лукашенко, обсуждались «торгово-экономические связи». До визита в Абхазию Лукашенко встречался с Путиным в Сочи.
- Неофициальный визит Лукашенко в Абхазию прошел без согласования с Тбилиси. Беларусь не входит в число государств, признавших независимость Абхазии. После поездки Лукашенко в Пицунду МИД Грузии потребовал от белорусской стороны дополнительных разъяснений. В знак протеста в МИД был вызван посол Беларуси в Грузии Анатолий Лис. Визит Лукашенко осудили президент, премьер и спикер парламента Грузии, другие представители правительства. Они назвали это нарушением международного права и двусторонних отношений. Глава парламента Шалва Папуашвили при этом выразил надежду на то, что «Беларусь вернется к принципам, признанным международным правом, и в рамках этого определения мы увидим, что, особенно в отношении политики непризнания, никаких шагов предприниматься не будет».
- В декабре прошлого года Минск посещал глава абхазского МИДа Инал Ардзинба.Ранее Аслан Бжания говорил, что Абхазия готова присоединиться к Союзному государству России, Беларуси и других стран, которое может быть образовано после войны в Украине.
- В августе 2021 года Лукашенко рассказал, почему не признал Южную Осетию и Абхазию. По его словам, Запад грозил Минску дополнительными санкциями в случае признания независимости этих самопровозглашенных республик, Москва же отказалась компенсировать экономические потери. При этом белорусский лидер назвал «нехорошим фактом», когда «Осетию оторвали от Грузии».
- За исключением России, Венесуэлы, Никарагуа, Науру и Сирии, все государства мира рассматривают Абхазию и Южную Осетию как территории Грузии, находящиеся под оккупацией РФ.