მიხეილ ბატურინი – სუს–ის განცხადებაზე: „სრული ბოდვაა“
„სრული ბოდვაა“, – ასე აფასებს საქართველოს მესამე პრეზიდენტის დაცვის ყოფილი წევრი მიხეილ ბატურინი სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებას, რომის თანახმად, მიმდინარე წლის ოქტომბერ-დეკემბერში საქართველოში გარკვეული ჯგუფი სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობას გეგმავს.
„ეს არის საბჭოთა კავშირის „ენკავედეს“ სტილი, როცა ე.წ. ტროიკების სასამართლოები, რასაც უნდა, ვისაც უნდა აბრალებენ. მე არ მიკვირს საქართველოში რუსეთის ადმინისტრაციისგან ასეთი ქცევები. რა სისულელეა, რა გადატრიალება, რა აფეთქება, ეს არის უბრალოდ ბოდვა, ვის ავადმყოფურ თავში დაიბადა, არ ვიცი. ეს არის სრული ბოდვა. ალბათ, ესენი თვითონ აპირებენ პროვოკაციების მოწყობას და ბრალს დებენ მოსახლეობას. ამ მთავრობის ქცევიდან გამომდინარე ჩანს, რომ საქართველო არასწორი მიმართულებით მიჰყავთ, ანტიდასავლური რიტორიკა და ანტიდასავლური ქმედებებია. როცა მთელი თავისუფალი სამყარო გამიჯნულია რუსეთისგან, რუსული აგრესიისგან, სამწუხაროდ, საქართველოში რუსეთის ადმინისტრაცია ყველანაირად ცდილობს საქართველოში რუსული პოლიტიკა გაატაროს“, - განაცხადა ბატურინმა "ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას.
კითხვაზე, აქვს თუ არა მას კავშირი გიორგი ლორთქიფანიძესთან და მამუკა მამულაშვილთან, ან იცნობს თუ არა საერთოდ მათ, ბატურინი ასე პასუხობს:
„გიორგი მამულაშვილთან ნაცნობობა არ მაკავშირებს, ერთხელ ვარ შეხვედრილი, ისიც შემთხვევით, ესეც ალბათ, ერთი წლის წინ ან შეიძლება, მეტიც. გია ლორთქიფანიძეს კი ბატონო, ვიცნობ, მაგრამ არანაირი ახლო ურთიერთობა არ მაქვს, ის წარმატებული ქართველია, მაგრამ ახლო ურთიერთობა არ მაქვს, უბრალოდ ერთმანეთს ვიცნობთ“, - აცხადებს ბატურინი.
ცნობისთვის: სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, ოქტომბერ-დეკემბერში საქართველოში გარკვეული ჯგუფი სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობას გეგმავს.
როგორც სუს–ში აცახდებენ, "აღნიშნული გეგმის ერთ-ერთი ავტორი საქართველოს ყოფილი შინაგან საქმეთა მინისტრის ვანო მერაბიშვილის მოადგილე გიორგი ლორთქიფანიძე და მის დაქვემდებარებაში მყოფი ქართული წარმოშობის მქონე პირები, მათ შორის მესამე პრეზიდენტის დაცვის ყოფილი წევრი მიხეილ ბატურინი და ასევე სააკაშვილის ახლო გარემოცვის წევრი, უკრაინაში მოქმედი „ქართული ლეგიონის“ მეთაური მამუკა მამულაშვილია".

Михаил Батурин дал комментарий по поводу информации, распространенной СГБ Грузии
Бывший сотрудник охраны третьего президента Грузии Михаила Саакашвили Михаил Батурин дал первый комментарий по поводу информации, распространенной Службой государственной безопасности (СГБ) Грузии. Как заявил Батурин эксклюзивно в беседе с «ИнтерпрессНьюс», информация, распространяемая СГБ, является «полным бредом», - информирует "Эхо Кавказа".
«Это стиль НКВД Советского Союза, когда т.н. суды-тройки обвиняли в чем угодно и кого угодно. Меня не удивляет такое поведение российской администрации в Грузии. Что за чушь, какой переворот, какой взрыв, это просто бред, родившийся в чьей-то больной голове, я не знаю. Это полный бред. Вероятно, они собираются устроить провокации и обвинить население. По поведению властей видно, что Грузию ведут в неправильном направлении, с антизападной риторикой и антизападными действиями. Когда весь свободный мир отстранился от России, от российской агрессии, к сожалению, администрация России в Грузии делает все возможное, чтобы проводить российскую политику в Грузии», - заявил Батурин.
На вопрос, есть ли у него связь с Георгием Лорткипанидзе и Мамукой Мамулашвили, и знает ли он их вообще, Батурин ответил так:
«Меня не связывает знакомство с Георгием Мамулашвили, я встречался с ним один раз, и то случайно, наверное, год назад, а может, и больше. Я знаю Гию Лорткипанидзе, но у меня нет близких отношений с ним. Он успешный грузин, но у меня нет с ним близких отношений, мы просто знакомы», - заявил Батурин.
Для справки: по информации Службы государственной безопасности (СГБ) Грузии, определенная группа лиц, действующая на территории Грузии и за ее пределами, планирует в октябре-декабре этого года устроить в Грузии дестабилизацию и гражданские беспорядки, конечной целью которых является смена власти насильственным путем.
По сообщению СГБ, одним из авторов упомянутого плана является заместитель бывшего министра внутренних дел Грузии Вано Мерабишвили, а ныне заместитель главы военной разведки Украины Георгий Лорткипанидзе, а также – находящиеся в его подчинении лица грузинского происхождения, в том числе бывший член охраны третьего президента Грузии Михаил Батурин и член близкого окружения Михаила Саакашвили, командир действующего в Украине «Грузинского легиона» Мамука Мамулашвили.