გერმანიის საგარეო - კობახიძის განცხადებაზე: გერმანიის ელჩი თბილისში წარმოადგენს ფედერალური მთავრობის პოზიციას და ამაში ეჭვი არავის შეეპაროს
30/11/2024 05:49:49 პოლიტიკა
გერმანიის საგარეო საქმეთა ფედერალური სამინისტროს პრეს–სპიკერი "აქცენტთან" საუბრისას ეხმიანება საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის განცხადებას, რომელმაც საქართველოში გერმანიის ელჩ პიტერ ფიშერს "ე.წ ელჩი უწოდა".
როგორც "აქცენტს" გერმანიის საგარეო საქმეთა ფედერალური სამინისტროს პრეს–სპიკერმა განუცხადა, "გერმანიის ელჩი თბილისში წარმოადგენს ფედერალური მთავრობის პოზიციას და ამაში ეჭვი არავის შეეპაროს".
"ჩვენ დაუშვებლად მივიჩნევთ საქართველოს პარლამენტის ან მთავრობის წარმომადგენლების ნებისმიერ ჩარევას ამ კუთხით", – დასძინა მან.
მისივე თქმით, გერმანიისთვის მიუღებელია "საქართველოს ხელისუფლების მიერ ევროპულ პოზიციებთან და პოლიტიკასთან დაკავშირებით ცრუ ნარატივების გავრცელება":
• "მზარდი შეშფოთებით აღვნიშნავთ საქართველოს პარლამენტისა და მთავრობის წარმომადგენლების მზარდ აგრესიულ რიტორიკას ევროკავშირისა და მისი წევრი ქვეყნების მიმართ. გერმანია და ევროკავშირი არ მიიღებენ საქართველოს ხელისუფლების მიერ ევროპულ პოზიციებთან და პოლიტიკასთან დაკავშირებით ცრუ ნარატივების გავრცელებას".
როგორც მან აღნიშნა, რომ "ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობები საფრთხეშია" და კიდევ ერთხელ მოუწოდა "ქართულ ოცნებას", "შეცვალოს არსებული კურსი".
• "ჩვენ ვიმეორებთ ჩვენს მოწოდებას საქართველოს მთავრობის მიმართ, შეცვალოს არსებული კურსი. ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობისა და თანამშრომლობის მასშტაბი და ინტენსივობა საფრთხეშია", – განუცხადა "აქცენტს" გერმანიის საგარეო საქმეთა ფედერალური სამინისტროს პრეს–სპიკერმა.
ცნობისთვის: 28 ნოემბერს „ქართული ოცნების“ წევრმა დეპუტატმა ირაკლი ზარქუამ საგარეო საქმეთა მინისტრს მიმართა, საქართველოში გერმანიის ელჩის პიტერ ფიშერის მუშაობით დაინტერესდეს და მისი ქვეყნიდან გაწვევის პროცედურა დაიწყოს.
მოგვიანებით, იმავე დღეს პრემიერ–მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ „გერმანიის ელჩისთვის გაწვევა იქნებოდა ძალიან დიდი პატივი".
"აქედან გამომდინარე, მე არ მგონია, რომ ასეთი გადაწყვეტილება უნდა მივიღოთ. რეალურად გერმანის საქართველოში დღეს ელჩი არ ჰყავს. ეს არის ყველაზე სწორი სტატუსი, რაც ე.წ. ელჩს შეეფერება დღეს საქართველოში",- დასძინა მან.

German Federal Foreign Office on Georgian PM's statement: The German ambassador in Tbilisi represents the position of the federal government
30/11/2024 05:49:49 Politic
The Georgian government's harsh rhetoric, which goes beyond the framework of diplomacy towards partner countries, is increasing.
"It would be a great honor for the German Ambassador to Georgia [Peter Fischer ] to be recalled, therefore I do not think that we should make such a decision. In fact, Germany does not have an ambassador in Georgia today. This is the most appropriate status that befits the so-called ambassador in Georgia today," Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze told Georgian journalists.
Accoding to opponents of the government, with such approaches the ruling team wants to portray that foreign diplomats are voicing their personal position, which is not true.
A spokesperson of the Federal Foreign Office told the Accent that "the German ambassador in Tbilisi represents the position of the federal government – there can be no doubt about it."
• "We reject any interference by Georgian parliamentary or government representatives in this regard. In addition: We note with growing concern the increasingly aggressive rhetoric from Georgian parliamentary and government representatives towards the EU and its member states. Germany and the EU will not accept the spread of false narratives regarding European positions and policies by the Georgian authorities," the spokesperson added.
As the spokesperson noted, "EU-Georgia relations are at stake" and once again called on the "the Georgian government to change its current course:"
• "We reiterate our call on the Georgian government to change its current course. The scale and intensity of EU-Georgia relations and cooperation are at stake."