აფხაზი ჟურნალისტი: “საქართველოში მკურნალობის მსურველებს დაბრკოლებებს აფხაზეთში წარმოდგენილი რუსული უწყებები უქმნიან”
06-07-2020 16:16:47 კონფლიქტები
ყველაზე ძვირფასი ადამიანისთვის სიცოცხლეა, ხოლო ყველაზე ძვირფასი სიცოცხლეში - ჯანმრთელობა... ამ ძველისძველი გამოთქმის მნიშვნელობას პლანეტაზე ყველა აცნობიერებს. თუმცა XXI საუკუნეში, როცა კაცობრიობა გიგანტური ნაბიჯებით ვითარდება და პროგრესირებს, ეს ჭეშმარიტება ხშირად ავიწყდებათ. ამ თემაზე დამაფიქრა ვითარებამ, რომელიც ორი ათწლეულის განმავლობაში აფხაზეთის სამედიცინო სფეროში ჩამოყალიბდა.
ომის დასრულების შემდეგ პირველ წლებში, ბლოკადაში ცხივრების პერიოდში აფხაზეთის მოსახლეობა იძულებული იყო, დასჯერებოდა იმ მცირედს, რომლითაც სახელმწიფოს შეეძლო უზრუნველყოფა. სახელმწიფო კი მხოლოდ მცირედს იძლეოდა და ჯეროვანი სამედიცინო დახმარების გარეშე რესპუბლიკაში უამრავი ადამიანი იღუპებოდა.
გავიდა დრო, ცხოვრება შეიცვალა, გაჩნდა წვდომა რუსეთის სამედიცინო სერვისებზე. სხვა ალტერნატივებზე ოცნებაც კი ზედმეტი იყო — აფხაზური პასპორტი ხომ მხოლოდ მეზობელ რუსულ სახელმწიფოში გადასვლის შესაძლებლობას იძლეოდა. თუმცა მაშინაც და დღემდეც, თუკი ოჯახის ბიუჯეტი ამ ფუფუნებას ვერ სწვდება, ადამიანები რესპუბლიკაში რჩებიან და ადგილობრივი ექიმების კეთილ ნებას ანდობენ თავს. დიახ, არსებობს სახელმწიფო პროგრამაც, რომლის ფარგლებშიც რუსულ კლინიკებში სამედიცინო მომსახურების მიღება აფხაზეთის მკვიდრთათვის უფასოდ არის შესაძლებელი, მაგრამ ეს ძალზე ხანგრძლივი საქმეა, ჯამში მაინც ძვირი ჯდება, ბოლო წლებში კი ამ კლინიკების მიმართ აფხაზეთის დავალიანების გამო საერთოდაც შეუძლებელი გახდა...
2000-იანი წლების დასაწყისში რესპულიკაში დაიძრა ხმები ადამიანებზე, რომლებიც სამკურნალოდ ენგურს იქით გადადიოდნენ. თავდაპირველად მხოლოდ ერთეულებზე იყო საუბარი, მაგრამ დროთა განმავლობაში მათი რაოდენობა სულ უფრო იზრდებოდა. და თუ თავიდან აფხაზები საქართველოში სამკურნალოდ სიარულის ფაქტს საგულდაგულოდ მალავდნენ, ახლა ეს სრულიად დაუფარავად კეთდება, - ამისთვის საჭიროა, მიმართონ სხვადასხვა ადგილობრივ სახელმწიფო სტრუქტურებს შესაბამისი მიმართვის, საშვისა და რიგი სხვა დოკუმენტების მისაღებად.
სადღეისოდ, კორონავირუსის პანდემიის გამო შემოღებული მკაცრი საკარანტინო შეზღუდვებისა და ჩაკეტილი საზღვრების პირობებში აფხაზეთის მოსახლეობის უმრავლესობა კვლავ არჩევანის გარეშე დარჩა. თუმცა «ხვრელი» მაინც არსებობს, უბრალოდ მის შესახებ ბევრმა არ იცის: კერძოდ, დღემდე აფხაზეთის ტერიტორიაზე არსებობს სამედიცინო დაწესებულება, რომლის დახმარებითაც ადამიანებს საქართველოს ტერიტორიაზე მოხვედრა ყოველგვარი საშვებისა და მიმართვების გარეშე შეუძლიათ. ამ კლინიკის სპეცავტომობილი ნებისმიერ დროს დაუბრკოლებლად კვეთს საზღვარს და შეუძლია, აფხაზეთიდან პაციენტი გადაიყვანოს. და ეს ყველაფერი - უფასოდ...
ერთადერთი დაბრკოლება, რომელიც პაციენტს ან მის თანმხლებ პირებს შეიძლება, ამ მხრივ შეექმნათ, რუსი მესაზღვრეებისგან მომდინარეობს, რომლებიც გალის რაიონში ყველა გამშვებ პუნქტზე დგანან. იმ შემთხვევაში, თუკი პაციენტი, მათი მხრიდან ყველა შენიღბული მუქარისა და «განმარტებითი სამუშაოს» მიუხედავად, საქართველოში სამკურნალოდ წასვლას მაინც არ გადაიფიქრებს, უკან დაბრუნებულს სხვადასხვა სახის სირთულეებს უქმნიან. პირველი პრობლემები რუსეთ-აფხაზეთის საზღვრის კვეთისას შეიძლება, გაუჩნდეთ: ადამიანს შეიძლება, მოულოდნელად «შეუსაბამობები აღმოაჩნდეს» პასპორტში და საქმე იქამდეც კი მივიდეს, რომ რუსმა მესაზღვრეებმა საზღვარზე არ გადაუშვან. გარდა ამისა, აფხაზეთის მკვიდრს, რომელმაც ქართული მხარის სამედიცინო დახმარებით ისარგებლა, შეიძლება, მოსთხოვონ რაღაც დამატებითი ცნობები, რომლებიც, თავის მხრივ, ახალი ცნობებით იქნება დასამოწმებელი და ასე — დაუსრულებლად… ამასთანავე, მოულოდნელად იწყებს დაგვიანებას პენსია, ხელფასი, შემწეობა… და ეს ყველაფერი — იმ რუსული სტრუქტურების «წყალობით», რომლებიც აფხაზეთში მრავლადაა წარმოდგენილი...
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მიზეზი, რომელიც საქართველოში სამკურნალოდ წასვლის მსურველებს აფერხებთ, არის მითი, რომელსაც აფხაზეთში აქტიურად ავრცელებენ — “ადგილზე ჩასულ პაციენტებს უფასო სამედიცინო დახმარების მისაღებად საქართველოს მოქალაქეობის მიღებას სთხოვენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი მკურნალობა დიდი ფული უჯდებათო”...
«უფასო ყველი ხომ მხოლოდ ხაფანგშია, არ იცოდი?! საქართველოში რომ უფასოდ გიმკურნალონ, მათი მოქალაქეობის მიღება ან დიდი ფულის გადახდა მოგიწევს», - აცხადებს ჩვენი რესპონდენტი ნაირა (სახელი შეცვლილია), რომელმაც წლების წინ საქართველოში ოპერაცია ჩაიტარა.
«იმაში, რომ ეს ვითომდა ქართველების აუცილებელი მოთხოვნაა, ჩვენთან სამკურნალოდ წასვლის ყველა მსურველს აქტიურად არწმუნებენ. და იმასაც ამბობენ, იქ რაღაც ვაქცინას შეგიყვანენ ორგანიზმში, რომ როცა აფხაზეთში დაბრუნდები, მოკვდეო», - ყვება ქ-ნი ნაირა.
მისივე თქმით, საქართველოში სამკურნალოდ წასვლის გადაწყვეტილება მან მას შემდეგ მიიღო, რაც აფხაზმა ექიმებმა დიაგნოზი ვერ დაუსვეს, კრასნოდარის მხარის კლინიკებში კი 80-დან 100 ათას რუსულ რუბლამდე თანხა მოსთხოვეს. «ამდენს ჩემი ოჯახი ნამდვილად ვერასოდეს გასწვდებოდა და სხვა გზა აღარ მრჩებოდა», - ამბობს ქ-ნი ნაირა.
ყოფილი პაციენტი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ არავითარი საქართველოს მოქალაქეობის მიღება ან ფული მისთვის ქართულ მხარეს არავის მოუთხოვია — გამოკვლევაც და შემდეგ რთული ოპერაციაც მას სრულიად უფასოდ ჩაუტარეს. «ასე, რომ ამ საუბრებს მხოლოდ ხალხის დასაშინებლად აწარმოებენ — რომ ადამიანს შეეშინდეს და საქართველოში სამკურნალოდ არ წავიდეს. ამას ბევრი იჯერებს კიდეც — მე ბევრს ვიცნობ ასეთს», - დასძენს ქ-ნი ნაირა.
იმ ფაქტს, რომ საქართველოში მკურნალობის უფასოდ მისაღებად საქართველოს მოქალაქეობის მიღებას არავის სთხოვენ, ადასტურებენ საქართველოს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის სახელმწიფო მინისტრის აპარატშიც.
“ეს ინფორმაცია არის აბსოლუტური აბსურდი და რეალობას აცდენილი. წლის განმავლობაში დაახლოებით 1000-1200 პაციენტი გადმოდის სამკურნალოდ აფხაზეთიდან. ვერც ერთ ფაქტს ვერ დაასახელებენ, როდესაც მათ ვინმემ საქართველოს მოქალაქის პასპორტის აღება მოსთხოვა. მათთვის რეფერალური პროგრამის მოქმედების მთელი ამ 9 წლის განმავლობაში იყო მხოლოდ 10-მდე შემთხვევა, როდესაც ითხოვეს საქართვლოს მოქალაქეობა და ხაზგასმით აღვნიშნავთ, ეს - მხოლოდ საკუთარი სურვილის საფუძველზე!” - განგვიცხადეს სახელმწიფო მინისტრის აპარატში.
პაციენტები აფხაზეთიდან სამკურნალოდ დღესაც დადიან, თუმცა როგორც “აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის” ჯანდაცვის სამინისტროში აცხადებენ, პანდემიის პერიოდში ნაკადი შემცირდა. აფხაზეთიდან ჩასულები ჯერ სავალდებულო 2-კვირიან კარანტინში იმყოფებიან, ხოლო შემდეგ იწყება დაგეგმილი მკურნალობა.
თავად რეფერალური პროგრამა აფხაზეთის მაცხოვრებლებისთვის უცვლელია — კორონავირუსის პანდემიის ფონზე მთელს მსოფლიოში, მათ შორის საქართველოში ფინანსურ და სამედიცინო სფეროებში შექმნილი სირთულეების მიუხედავად, ყველა ის სამედიცინო სერვისი, რომელსაც ეს პროგრამა ითვალისწინებდა, ძალაშია და კვლავინდებურად უფასო.
გარდა ამისა, საქართველოში მოქმედებს სხვადასხვა საქველმოქმედო ფონდებიც, მათ შორის – “ბერი ანდრიას ფონდი», რომელიც არაერთი აფხაზისთვის მეორე სახლად იქცა...
როდესაც ახლობლის ან ნათესავის სიცოცხლე საფრთხეშია, პოლიტიკა, განხეთქილებები და წყენა უმნიშვნელო ხდება. ყველაფერი უნდა გაკეთდეს სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის გადასარჩენად. თითოეულ ადამიანს უნდა ჰქონდეს თავისუფლება, თავად გადაწყვიტოს, სად და ვისთან იმკურნალოს. მნიშვნელოვანია არა ადგილი, არამედ მედიკოსების კვალიფიკაცია და აღჭურვილობის ხარისხი. აქ ხომ ადამიანების სიკვდილ-სიცოცხლეზეა საუბარი… სამწუხაროა, რომ პოლიტიკოსებს ეს მხოლოდ მაშინ ახსენდებათ, როცა ჯანმრთელობის პრობლემა მათ კარზე აკაკუნებს...

Лечение в Грузии: кто и почему мешает доброму делу вне политики
Самое ценное у человека – это жизнь, самое ценное в жизни — здоровье... Это известное древнее изречение осознает и понимает каждый на планете Земля. Однако в XXI веке, когда человечество развивается и прогрессирует семимильными шагами, эти разумные слова, увы, часто забываются.
Размышлять на эту тему вынуждает ситуация, которая на протяжении двух десятилетий складывается в сфере медицины Абхазии. Вернее в сфере оказания медицинской помощи.
В первые годы после окончания войны, живя в блокаде, жители Абхазии были вынуждены довольствоваться тем малым, что могло дать государство. А оно давало немного, и не дождавшись своевременной помощи, в республике умирало много людей.
Прошло время, жизнь изменилась, появился доступ к медучреждениям России. О другом и мечтать не приходилось — ведь наличие абхазского паспорта давало возможность на поездки только в соседнее российское государство. При этом и сегодня, если семейный бюджет не позволяет такую роскошь, люди остаются в республике и сдаются на милость местных докторов. Есть еще госпрограмма, по которой медпомощь можно получить в российских клиниках бесплатно, но это очень долгое дело, в итоге получается все равно затратно, а в последние годы из-за долгов Абхазии перед этими клиниками – уже и невозможно.
В начале 2000-х годов по республике пошли разговоры о людях, которые ездили на лечение за Ингур. Сначала речь шла о единицах, но со временем их становилось все больше. И если поначалу люди тщательно скрывали свои поездки в Грузию, то теперь это делают вполне открыто, обращаясь в различные госструктуры для получения направления, пропуска и еще ряда важных документов.
Сейчас, в период мировой коронавирусной пандемии, из-за жесткого карантина и заградительных мер, жители Абхазии в своем большинстве опять остались без выбора. Но, несмотря на закрытые границы, лазейка для тех, кому медицинская помощь необходима, все же есть, просто о ней мало кто знает. По сей день на территории Абхазии есть медучреждение, через которое люди могут попасть на сопредельную территорию Грузии безо всяких направлений и пропусков. Спецавтомобиль этого лечебного заведения в любое время суток может беспрепятственно пересечь границу и забрать из Абхазии пациента. И все это - на бесплатной основе...
Единственное препятствие, которое может возникнуть у больного или его сопровождающих, исходит от российских пограничников, которые располагаются на каждом пункте пропуска в Гальском районе. В случае если пациент, несмотря на все их завуалированные угрозы и уговоры, не передумал ехать в Грузию, по приезду обратно его ждет масса самых разных злоключений. Первые проблемы возникнут при переходе российско-абхазской границы. У гражданина могут неожиданно возникнуть «несоответствия в паспорте», вплоть до того, что пограничная служба Российской Федерации запретит ему въезд на территорию. Кроме того, у жителя Абхазии, обратившегося за помощью к грузинским медикам, начинают требовать какие-то дополнительные справки, которые, в свою очередь, необходимо подтвердить новыми справками, и так - до бесконечности. А еще «неожиданно» начинает задерживаться выплата пенсий, пособий и еще много чего. И опять-таки все это - с подачи российских структур, которых на территории Абхазии великое множество...
Но самая главная проблема тех, кто раздумывает над возможностью получить современное лечение в Грузии - миф о принудительном вступлении в гражданство Грузии. В Абхазии людей упорно убеждают в том, что бесплатно грузины лечат только принявших грузинское гражданство, якобы не гражданам грузинского государства лечение обойдется в кругленькую сумму...
«Бесплатный сыр только в мышеловке, ты ведь это знаешь. Чтобы бесплатно лечиться в Грузии, тебе придется принять грузинское гражданство или заплатить большие деньги», - заявляли нашей собеседнице Наире (имя изменено), которая много лет назад решила ехать на операцию в Тбилиси.
«В том, что это якобы обязательное требование, у нас убеждают всех. А еще говорят, что там вводят какие-то вакцины, чтобы человек через какое-то время умер дома», - продолжает свой рассказ Наира.
По словам женщины, решение ехать в Грузию она приняла после того, как в ряде Краснодарских клиник ей назвали сумму за лечение в размере 80-100 тысяч, а абхазские медики не могли даже поставить диагноз. «Это непосильные для моей семьи деньги и другого выхода у меня не оставалось», - рассказала женщина. Ни о каком грузинском гражданстве с ней в Грузии никто не говорил. Обследование, а затем и сложную операцию ей провели бесплатно. «Все эти разговоры ведут специально, чтобы человек испугался и не поехал лечиться в Грузию. И знаете, у нас много людей верит в это и не едут. Я много таких людей знаю», - говорит Наира.
Тот факт, что никакого вступления в гражданство Грузии никто ни у кого не требует и никогда не требовал, подтверждают и в Аппарате государственного министра по примирению и гражданского равенства Грузии:
«Эта информация является абсолютным абсурдом и не соответствует действительности. В течение года из Абхазии на лечение приезжают в среднем 1000-1200 пациентов и ни один из них не сможет назвать ни одного факта, чтобы кто-либо у кого-либо потребовал деньги или взять грузинский паспорт. В течение 9 лет действия этой Реферальной программы было лишь до 10 случаев вступления в гражданство Грузии, и все они — на основании личных просьб самих пациентов».
Пациенты из Абхазии продолжают ездить на лечение по сей день, однако, по информации министерства здравоохранения «Легитимного правительства Абхазии» (как его называют в Грузии), на фоне эпидемии коронавируса поток несколько уменьшился: прибывшие сначала проходят двухнедельный обязательный карантин, а затем начинается лечение по плану.
Сама реферальная программа для жителей Абхазии неизменна — несмотря на пандемию, вызвавшую сложности в финансовой и медицинской сферах по всему миру, в том числе и в Грузии, абсолютно все медицинские услуги, которые грузинское государство предлагало жителям Абхазии, остаются в силе и все они по-прежнему бесплатны.
Кроме того, в Грузии осуществляются различные частные инициативы, действуют частные фонды помощи пациентам из Абхазии и сопровождающим их лицам. Среди них - «Фонд инока Андриа» , действующий уже несколько лет за счет частных пожертвований. Вряд ли кто в Абхазии знает, что этому доброму делу в прошлом году помог и популярный во всем мире турецкий актер Чаатай Улусой, побывавший с благотворительным визитом в Тбилиси..
Когда жизнь близкого и родного человека под угрозой, политика, распри и обиды отходят на второй план. Надо сделать все, что в силах для спасения жизни и здоровья. И каждый человек волен самостоятельно решать, где и у кого лечиться. Тут важно не место, а квалификация врача и современность оборудования. Ведь на кону – жизнь человека, которую необходимо спасти любой ценой. Жаль, что об этом политики вспоминают лишь тогда, когда болезнь стучится в двери их домов...