ვემსახურები რუსეთს! - კორუმპირებულმა პრორუსულმა აფხაზურმა ოპოზიციამ რევანში წამოიწყო
აფხაზურმა ოპოზიციამ, რომლის უდიდეს ნაწილს ყოფილი კორუმპირებული “ჩინოსნები” და მათი მხარდამჭერები წარმოადგენენ, მოსკოვის დახმარებით მომზადებული, დიდი ხნის ნანატრი რევანში წამოიწყო. საბაბად გამოყონებულ იქნა ფეიქ-ინფორმაცია “საქართველოში, ქართულ მხარესთან მოსალაპარაკებლად პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას თანაშემწის ვიზიტის” თაობაზე.
ოპოზიციის მტკიცებით, “პრეზიდენტის თანაშემწე” ბენურ კვირაია ორი პირის თანხლებით 25 თებერვალს ქართული მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე "პირდაპირი ეკონომიკური და სავაჭრო თანამშრომლობის შესახებ იმ მოლაპარაკებების გასამართად გადავიდა, რომლის აუცილებელობაზეც ბოლო პერიოდში ასლან ბჟანიას გუნდი სისტემატიურად საუბრობს".
როგორც ოპოზიციური “სახალხო მოძრაობის” განცხადებაშია აღნიშნული, ეს ვიზიტი “პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას დავალებითა და უშიშროების სამსახურთან შეთანხმებით” განხორციელდა.
«სოცქსელში კი გაჩნდა ვიდეო, რომელზეც ბატონი კვირაია მდიდარი სუფრის ფონზე იმასაც კი ამბობს, რომ მზადაა, აფხაზეთში მისი მეგობრის – აფხაზი ხალხის წინააღმდეგ მებრძოლის სახელობის პარკი დააარსოს. ამასთან, იგი გრძელ სადღეგრძელოს უძღვნის ქართველ ხალხთან "ერთობლივ ისტორიას", "ძმობას" და იმას, რომ "ნეგატივი წარსულში უნდა დავტოვოთ და თანამშრომლობაზე ვიფიქროთ". ბ-ნ კვირაიას შეუძლია, ვინც უნდა, ის უყვარდეს, მაგრამ მის მიერ ნახსენები მეგობარი – დავით კვარაცხელია ომის დროს არა პირადად მის, არამედ მთელი აფხაზი ხალზის წინააღმდეგ იბრძოდა და ჩვენი მტერია. სხვა შეფასება აქ ვერ გაკეთდება და მით უფრო ვერ იქნება მსგავსი ადამიანი აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის თანაშემწე” – ნათქვამია ოპოზიციის განცხადებაში.
თუმცა რეალურად, ბენურ კვირაია 2021 წლის 19 თებერვლიდან “პრეზიდენტის თანაშემწე” აღარაა და შესაბამისად, რომც განეხორციელებინა ვიზიტი (როგორც ადრეც არაერთხელ ჩამოსულა საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, მათ შორის – იმ რაულ ხაჯიმბას მმართველობის პერიოდშიც, რომელსაც ამჟამინდელი ოპოზიცია უმაგრებს ზურგს) და ვინმესთან რაიმე მოლაპარაკებები ეწარმოებინა (რაც დადასტურებული ამ დრომდე არაა), ამას აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების სახელით ვერ გააკეთებდა – მაქსიმუმ, პირადად მისი სახელით გაეკეთებინა.
სწორედ ეს თქვა თავად კვირაიამ მოგვიანებით აფხაზური ტელევიზიისთვის მიცემულ კომენტარშიც - რომ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე “პრეზიდენტ” ბჟანიას დავალებით არ წამოსულა, რომ ეს იყო კერძო ვიზიტი, რომლის მიზანს წარმოადგენდა აფხაზეთში ინვესტიციების მიზიდვა და რომ ამასთან დაკავშირებით იგი რუს მეგობარ ბიზნესმენს უნდა შეჰხვედროდა: “მე ვიყავი ასლან ბჟანიასთან 18 თებერვალს და ვთხოვე, მისგან წავსულიყავი, მაგრამ უარი განმიცხადა და თქვა, რომ სანამ მისი თანაშემწე ვიყავი, საქართველოში არ წავიდოდი. 19 თებერვალს ჩემი მოწმობა ჩავაბარე და საქართველოში წავედი. ეს იყო ჩემი პირადი, კერძო ვიზიტი, რათა ჩვენს სამშობლოში დიდი ინვესტიციები მოვიზიდო. მინდა, ავაშენო პორტი, დიდი სასტუმროები, მინდა, ჩამოვიტანო აფხაზეთში დიდი ფული, რომ ჩვენმა ხალხმა ამოისუნთქოს და საკადრისად იცხოვროს და არა ისე, როგორც ახლა, რომ ჩვენს ბავშვებს ჰქონდეთ საკადრისი განათლება, ხოლო პედაგოგებს – ნორმალური ხელფასი, რომ ჩვენს სახლში წესრიგმა დაისაგუროს… მე ამისთვის ვიბრძოდი თავის დროზე, ამისთვის ვიღწვი ახლაც, ამისთვის დავდიოდი საქართველოში და ვივლი კიდევ”.
მან ასევე განმარტა, რომ «ხელმძღვანელობდა შპს «სქურჩას» - თავისუფალ ეკონომიკური ზონას, თავად თეზ-ის იდეოლოგია კი ითვალისწინებს იმას, რომ აქ უნდა იყოს თავისუფალი ვაჭრობა, მსოფლიო სავაჭრო ცენტრი". "სწორედ ამ მიზნით წავედი საქართველოში და წავალ მომავალშიც” – დასძინა კვირაიამ.
რაც შეეხება პრორუსული ოპოზიციის ბრალდებებს, კვირაიამ სკანდალის ამგორებელ პარტიებს რამდენიმე კითხვით მიმართა. "1989 წლიდან აფხაზურ “განმათავისუფლებელ მოძრაობაში” ვიყავი, ვმონაწილეობდი ყველა ოპერაციაში, ომის დასრულების შემდეგ კი ყველაფერს ვაკეთებ სამშობლოს კეთილდღეობის მისაღწევად. ყველას, ვინც ცდილობს, რაღაც ფორმით წარმომაჩინოს, ვეპატიჟები აქ: ჩამოვიდნენ და ამიხსნან, რომ არ იციან, რას ვცდილობ და რას ვაკეთებ, როგორ იყენებენ ჩემს მიმართ მსგავს რიტორიკას? მინდა, იმ პარტიებს, რომლებმაც ხმაური ატეხეს, ისიც ვკითხო, გააჩნიათ კი რაიმე პროგრამა, რომელიც აფხაზურ ეკონომიკას გააჯანსაღებდა, ან სოციალური პროგრამა ჩვენი ბავშვებისთვის, ქალებისთვის? თუ უბრალოდ უნდათ, მუდმივად რუსეთის დოტაციებზე ვიმყოფებოდეთ?! ანდაც რა, მე ერთადერთი ვარ, ვინც საქართველოში ჩამოვიდა? აფხაზეთიდან საქართველოში გასულ წელს 5000-მდე მოქალაქე იყო ჩამოსული, იქ ჩვენი მოქალაქეები მკურნალობენ!” - აღნიშნა მან და დასძინა, რომ არანაირი პარტიის ან მოძრაობის წევრი არაა და არ თვლის თავს ვალდებულად, თავისი ქმედებები რომელიმე პარტიას შეუთანხმოს.
ინფორმაციისთვის:
- ბენურ კვირაია (აფხაზეთში აკუნის სახელით იცნობენ) “აფხაზი ხალხის სამამულო ომის” მონაწილეა. მრავალი წლის წინ იგი წარმატებულად დაკავდა ბიზნესით. «არამადნეული მასალების გაერთიანება», რომელსაც იგი დღემდე უდგას სათავეში, თავის დროზე ოლიმპიური სოჭის მშენებლობასაც კი ამარაგებდა.
- აკუნ კვირაია ექს-“პრეზიდენტ” რაულ ხაჯიმბას გუნდის ყოფილი წევრია. ის ასპონსორებდა ხაჯიმბას თითოეულ წინასაარჩევნო კამპანიას და სწორედ ხაჯიმბას მმართველობის პერიოდში მიიღო მრავალმილიონიანი კრედიტი, რომლის წყალობით მნიშვნელოვნად გააფართოვა თავისი ბიზნესი. როდესაც დე ფაქტო ხელისუფლებაში ასლან ბჟანიას გუნდი მოვიდა, კვირაია ერთხანს დაელოდა, ხოლო შემდეგ ახალ “პრეზიდენტს” შეუერთდა და სანაცვლოდ მისი “თანაშემწის” წოდება მიიღო. თუმცა მისი ამ თანამდებობაზე დანიშნვის შესახებ აფხაზეთში ცოტამ თუ იცოდა.
- როგორც ბიზნესმენი, კვირაია ხშირად მოგზაურობს მსოფლიოს მასშტაბით, მათ შორის არაერთგზის ყოფილა რუსეთშიც, სხვა ქვეყნებშიც.
- ხოლო სოცქსელში გავრცელებული ვიდეო, რომელზეც დღეს აფხაზური ოპოზიცია აპელირებს (კადრებში კვირაია მის ქართველ მეგობარს – 1992 წელს სახელმწიფო საბჭოს მხარეს მებრძოლ კვარაცხელიას ადღეგრძელებს), დიდი ხნის წინ, კერძოდ, გასულ წელს და არა ქართული მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, არამედ აფხაზეთში – სოფელ აძიუბჟაში (აფხაზური სახელწოდება – რედ.), კვირაიას სახლშია გადაღებული.
ასე, რომ არავითარი რეალური არგუმენტები ოპოზიციას არ გააჩნია. ხოლო ჩემს მიერ ზემოთ მოყვანილ ინფორმაციას იგი, რაღა თქმა უნდა, არ უმხელს ხალხს, რომელიც დღეს სოხუმის ცენტრალურ მოედანზე გაიყვანა. მისი მიზანი ხომ ადამიანების საკუთარი რევანშისტული მიზნებისთვის გამოყენებაა!
აფხაზეთში ყველასათვის ცნობილია, რომ ოპოზიცია უკვე თვეზე მეტია, ცდილობს, მოიძიოს საბაბი ასლან ბჟანიას გუნდის დისკრედიტირებისა და ამის საფუძველზე მორიგი გადატრიალების განხორციელებისათვის. თითქმის მთელი ეს ე.წ. ოპოზიცია შედგება რაულ ხაჯიმბას მხარდამჭერებისა და მისი “ხელისუფლების” ექს-ჩინოსნებისგან, ხაჯიმბა კი სწორედ ის “პატრიოტი” ექს-მმართველია, რომელმაც რუსეთთან აფხაზეთისთვის დამღუპველი არაერთი შეთანხმება გააფორმა.
“აქცენტის” მონაცემებით, ოპოზიცია დე ფაქტო ხელისუფლების მორიგ შეცვლას 11 მარტისთვის ამზადებდა. თუმცა, როგორც ჩანს, გარკვეულმა გარემოებებმა და სავარაუდოდ, მოსკოვიდან მორიგმა ბრძანებამ მოვლენები დააჩქარა. და აი, ოპოზიციური ძალები და მათი მხარდამჭერები უკვე “პარლამენტთან” არიან, რამდენიმე წარმომადგენელი საკანონმდებლო ორგანოში “მოსალაპარაკებლადაა” შესული.
მოსახლეობაში კი შესაბამისი ფონის შესაქმნელად ოპოზიცია აი ასეთ განცხადებებს ავრცელებს: “წინასაარჩევნო კამპანიიდან დაწყებული, ბ-ნი ბჟანია თანმიმდევრულად ცდილობს საზოგადოებრივ ცნობიერებაში იმ აზრის დანერგვას, რომ ჩვენი ახალი გზა საქართველოსთან მრავალდონიანი დიალოგია. და ეს იდეები პრაქტიკულ სიბრტყეში გადავიდა ხელისუფლებაში მისი მოსვლისთანავე. კულისებს მიღმა მოლაპარაკებები, აფხაზეთში ქართველი პოლიტიკოსების ანონიმური ვიზიტი პრეზიდენტ ბჟანიას სხვა თანაშემწის თანხლებით [იგულისხმება "საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის" წარმომადგენლების გასული წლის ვიზიტი, რომელიც, როგორც მოგვიანებით რიგმა რუსმა ჩინოსნებმა თავადვე აღიარეს, მათ მიერ იყო ორგანიზებული - რედ.], უშიშროების საბჭოს მდივნის – სერგეი შამბას მრავალრიცხოვანი განცხადებები და ინტერვიუები, საგარეო პოლიტიკის სახელდახელოდ, ხალხის ზურგსუკან მიღებული კონცეფცია და მრავალი სხვა რამ - ეს ყველაფერი ერთი ჯაჭვის რგოლებია. და ეს ყველაფერი ხდება იმ ფონზე, რომ ოფიციალური თბილისი აფხაზეთის მიმართ სულ უფრო აგრესიულ რიტორიკას იყენებს, გვიწოდებს რა “ოკუპირებულ ტერიტორიას”. მიუხედავად ამისა, ასლან ბჟანია დაჟინებით და სისტემატიურად გასცემს მოწმობებს [გალის ქარ»თველობაზე - რედ.] და გარშემო იკრებს ხალხს, რომელიც საქართველოსთან მიმართებაში მის ხედვებს იზიარებს. აღარავითარი ეჭვი აღარ არსებობს, რომ ეს ეროვნული ინტერესების პირდაპირი ღალიატია. ვთვლით, რომ ბატონმა ბჟანიამ გადაკვეთა წითელი ხაზი, რაც ართმევს მას მორალურ უფლებას, ფლობდეს აფხაზეთის რესპუბლიკის კონსტიტუციის 53-ე მუხლში გაწერილ უფლებამოსილებებს, განსაკუთრებით – სახელმწიფოს საგარეო პოლიტიკის განსაზღვრის ნაწილში».
ეს პირველი მსგავსი განცხადება არაა კორუმპირებული პრორუსი რევანშისტებისა, რომლებმაც ჯიბეები დე ფაქტო ხელისუფლებში ყოფნის დროს რუსეთიდან “აფხაზეთის სახელმწიფოდ ჩამოყალიბებისთვის” და “აფხაზი ხალხისთვის” გამოგზავნილი, რეალურად კი მხოლოდ მათ გამდიდრებაზე დახარჯული ფულით გაისქელეს. და ისევე, როგორც ადრინდელი “ქმნილებები”, ეს განცხადებაც გატენილია სიცრუით, ფაქტების დამახინჯებით და უბრალოდ სისულელით – ანუ რითიც გნებავთ, მაგრამ ვერც ერთ კონკრეტულ იდეასა თუ ინიციატივას აფხაზეთის უმძიმესი ეკონომიკური თუ პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსაყვანად თქვენ მასში ვერ იპოვით – ოპოზიციას ისინი უბრალოდ არ გააჩნია! მას გააჩნია მხოლოდ ფსევდოპატრიოტული ლოზინგები, სადეზინფორმაციო პროპაგანდა და უწინდელის მსგავსად, რუსეთის, ანუ იმ “მეგობრისა” და “სტრატეგიული პარტნიორის” მსახურის უნარი, რომელსაც გეგმაზომიერად მიჰყავდა აფხაზეთი ამჟამინდელ უმძიმეს მდგომარეობამდე (საკუთარ ფინანსურ ნემსზე შესმითა და ამჟამინდელი ოპოზიციონერების მსუყედ გამოკვებით, რათა მათ ადგილზე ზედმიწევნით ესრულებინათ კრემლის მითითებები და ყოველმხრივ დაჰხმარებოდნენ მოსკოვს აფხაზეთის საბოლოო შთანთქმის გეგმის განსახორციელებლლად ოპტიმალური პირობების შექმნაში).
რა თქმა უნდა, აფხაზეთისთვის ნებისმიერი სხვა პარტნიორის გამოჩენა – თბილისი იქნება ეს, ანკარა თუ ვინმე სხვა, კრემლის გეგმებში არ ეწერება – პირიქით. მას სურს, აფხაზეთის ერთპიროვნული “პატრონი” და მაკონტროლებელი იყოს. სწორედ ამიტომ ცდილობს კრემლი მთელი ბოლო თვეების განმავლობაში, სოხუმს მის მიერვე შეთხზული “კანონმდებლობების ჰარმონიზების საფუძველზე აფხაზეთ-რუსეთის ერთიანი სოციალურ-ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამის” რატიფიცირება აიძულოს, - ასეთ შემთხვევაში ხომ ის აფხაზეთში როგორც მიწასა და სხვა უძრავ ქონებას, ისე სტრატეგიულ ობიექტებს უკვე “კანონიერ” საფუძველზე დაეპატრონება.
თუმცა აფხაზურ ოპოზიციას ეს რეალური და არა მის და კრემლის მიერ გამოგონილი საფრთხე რატომღაც სულ არ აღელვებს, რატომ – თავად მიხვდით… და თავად გადაწყვიტეთ, იქნება თუ არა რუსეთის მიერ რეალური ანექსიის საფრთხის წინაშე მყოფი აფხაზეთისთვის ხსნა “ხელისუფლებაში” იმ კორუმპირებული პრორუსი რევანშისტების დაბრუნება, რომლებიც დღეს სიტყვიდან საქმეზე გადავიდნენ.
P.S. პრორუსული ოპოზიციის მოთხოვნით კვირაიას ვიზიტისა და "შექმნილი ვითარების" თემებს ხვალ აფხაზური "პარლამენტი" განიხილავს.

Служу России! - коррумпированная пророссийская оппозиция в Абхазии начала долгожданный реванш
Абхазская оппозиция, внушительную часть которой составляют бывшие коррумпированные чиновники, начала сегодня попытку давно готовящегося с помощью Москвы реванша на основе фейк-информации о якобы имевших место переговорах “помощника президента" Аслана Бжания с грузинской стороной.
По утверждению оппозиции, “помощник президента” Бенур Квирая в сопровождении двух лиц 25 февраля 2021 года «отправился в Республику Грузия для проведения переговоров о налаживании прямых экономических и торговых отношений», о необходимости которых в последнее время для спасения Абхазии от экономического кризиса говорила команда Бжания.
При этом, в заявлении оппозиционного “Абхазского народного движения” сообщается, что визит этот “состоялся по поручению абхазского лидера Аслана Бжания и по согласованию с абхазской Службой госбезопасности”.
«Далее, в сети появилось видео, на котором господин Квирая в пылу пышного застолья договорился до того, что готов заложить в Абхазии парк в честь своего «друга», который воевал против народа Абхазии. На видео он произносит длинную тираду о братстве и совместной истории с грузинским народом и о том, что нам надо оставить негатив в прошлом и думать о сотрудничестве. Господин Квирая вправе любить кого угодно, но упомянутый им Давид Кварацхелия во время войны стоял не против него лично, а против всего абхазского народа, и это наш враг. Другого определения быть не может, тем более человек с такой позицией не может быть помощником президента Республики Абхазии” – говорится в заявлении оппозиции.
Однако на самом деле, Бенур Квирая с 19 февраля 2021 года не является “помощником президента” и ездил на территорию, контролируемую грузинскими властями, с частным визитом. «Я ездил в Грузию не по поручению президента. Я был (у Аслана Бжания – ред.) 18 февраля и просил, чтобы поехал от него, но он отказался и сказал, что, пока я помощник, посещать Грузию не буду. 19 февраля я сдал удостоверение. Я посещал Грузию и поеду еще, это мой частный визит" – заявил Квирая, комментируя Абхазскому телевидению этот скандалю
Целью же визита он назвал столь необходимое для Абхазии привлечение инвестиций, вто числе - путем встречи со своим другом - российским бизнесменом: "Это был частный визит с целью привлечения инвестиций, с подобными целями я ездил в Грузию и до того и намерен ездить в будущем. Я возглавлял ООО «Скурча», это свободная экономическая зона. Я ездил, чтобы в свободной экономической зоне были инвестиции. Сама идеология свободной экономической зоны гласит о том, что здесь должна быть свободная торговля, должен быть мировой торговый центр. Ради этого я воевал, находился в рядах нашей армии, для этого я здесь воспитывал первый спецназ. Я хочу, чтобы все люди в Абхазии жили лучше, чем сейчас, чтобы в нашем доме был порядок, чтобы дети получали хорошее образование, а учителя - хорошую зарплату», – отметил Квирая, добавив, что не состоит ни в какой партии и не считает нужным согласовывать свои действия с каким-то партиями или движениями.
Что касается обвинений пророссийской оппозиции, он обратился к ней с несколькими ответными вопросами: "С 1989 года я находился в абхазском освободительном движении, участвовал во всех операциях, а после войны делаю все, чтобы моя родина процветала. Всех, кто хотят показать меня в какой-то форме, я приглашаю сюда, чтобы они приехали и объяснили мне, какую риторику они используют в мой адрес, не зная, чем я занимаюсь и что делаю. Я хочу спросить у партий, которые подняли шум, у них какая-то программа есть, которая оздоравливала бы нашу экономику, есть у них какая-то социальная программа, которая бы дала возможность нашим женщинам, детям, или мы постоянно будем находиться на дотации у России? Я один, кто поехал в Грузию, или у нас еще есть граждане, которые являются гражданами Грузии и посещают её? Порядка пяти тысяч человек в прошлом году посещали Грузию, наши больные лечатся там».
Справка:
• Бенур Квирая (в Абхазии известен больше под именем Акун) – участник “Отечественной войны народа Абхазии”. Много лет назад он весьма успешно занялся бизнесом. «Объединение нерудных материалов», которое он возглавляет под сей день, обеспечивало щебень и разными другими материалами стройку Олимпийского Сочи.
• Акун Квирая человек из команды бывшего “президента” Рауля Хаджимба. Он спонсировал каждую его выборную кампанию и именно в период правления Рауля Хаджимба, по некоторой информации, ему был предоставлен многомиллионный кредит, благодаря которому Квирая весьма серьезно расширил свой бизнес.
• Когда к власти пришла команда Аслана Бжания, Квирая некоторое время выжидал, а потом примкнул к новому “президенту” Абхазии, за что и был назначен его “советником”. Однако об этом назначении в Абхазии мало кто знал.
• Как человек, занимающийся бизнесом, Квирая часто перемещается по миру, в том числе и в Тбилиси бывал не раз, и в России, и в других странах. Бывал он на территории, подконтрольной центральным властям Грузии, и во времена правления “президента” Рауля Хаджимба, поддерживаемого сейчас этой самой реваншистской оппозицией.
• А распространенное в абхазском сегменте соцсетей видео (Квирая произносит тост за здравие своего грузинского друга, который к тому же воевал на стороне Госсовета в 1992 году), на которое указывает оппозиция, снято не в последнее время, а давным-давно, точнее, в прошлом году, и не на территории, подконтрольной грузинским властям, а в Абхазии – в доме самого Квирая в селе Адзюбжа.
Так что никаких реальных аргументов у оппозиции как не было, так и нет. А информацию, приведенную мною в справке, она, естественно, не озвучивает народу, который вывела сегодня на центральную площадь в Сухуми. Ведь главное – взбаламутить людей с последующим использованием их в собственных реваншистских целях!
Всем известно, что оппозиция уже более месяца пытается найти повод придраться к действиям команды Бжания, чтобы совершить очередной госпереворот. Практически вся эта так называемая оппозиция состоит из бывших "чиновников" и сторонников Рауля Хаджимба - того самого "экс-президента", который и подписывал в свое время губительные для Абхазии договоры со "стратегическим другом" - Россией.
По сведениям “Акцента”, оппозиция готовила очередную смену абхазской “власти” к 11 марта. Но видимо, определенные обстоятельства и возможно, новый сигнал из Москвы ускорили процесс. И вот, оппозиционные силы со своими сторонниками уже у “парламента”. И несколько их представителей вошли в здание законодательного органа “для переговоров”.
А среди населения при этом соответствующий информационный фон оппозиция создает вот такими заявлениями: “Начиная с предвыборной кампании, господин Бжания последовательно пытается внедрить в общественное сознание мысль о том, что наш новый путь - это многоуровневый диалог с Грузией. И эти идеи перешли в практическую плоскость сразу же после его прихода во власть. Закулисные переговоры [доказательств которых у оппозиции никаких нет - ред.], анонимный приезд в Абхазию грузинских политиков в сопровождении другого помощника президента [видимо, имеется ввиду визит представителей пророссийского "Альянса патриотов Грузии", организованный, по признанию самих российсих чиновников, именно ими - ред.], многочисленные заявления и интервью секретаря Совбеза, концепция внешней политики, принятая в срочном порядке за спиной у народа, и многое другое являются звеньями одной цепи. И всё это происходит на фоне того, когда официальный Тбилиси применяет всё более агрессивную риторику в отношении Абхазии [Это откровенная ложь! Ни одного реального примера этому абхазской оппозиции не привести! - ред.], называя нас никак иначе, как оккупированной территорией [Это откровенное искажение фактов по примеру Кремлевской дезинформационной пропаганды: власти Грузии никогда не применяли термин "оккупант" по отношению к абхазам, он всегда применялся по отношению к России, к российским войскам в Абхазии! - ред.]. Несмотря на это, Аслан Бжания упорно и систематически раздаёт удостоверения и окружает себя людьми, разделяющими его взгляды в отношении Грузии. Уже нет никаких сомнений в том, что это прямая сдача национальных интересов. Считаем, что господин Бжания перешёл красную линию, которая лишает его морального права обладать полномочиями, прописанными в статье 53 Конституции Республики Абхазия, особенно в части вопросов, определения направлений внешней политики государства»​.
Это не первое подобное заявление коррумпированных пророссийских реваншистов, обогатившихся во времена нахождения во власти за счет присланных из Москвы “на становление Абхазии государством” денег, но потраченных не на Абхазию и ее народ, а именно на них. И как и прежние их “творения”, заявление это напичкано ложью, искажением фактов, да и просто откровенной белибердой – чем угодно, но ни единой конкретной инициативы по выводу Абхазии из тяжелейшего экономического, да и политического кризиса вы в нем не найдете – у оппозиции их как не было, так и нет! Есть лишь дешевые лже-патриотические лозунги, дезинформационная пропаганда, как и прежде, служение России – тому самому “другу” и “стратегическому партнеру”, который планомерно доводил Абхазию до сегодняшнего состояния, подсаживая на собственную финансовую иглу и откармливая нынешних оппозиционеров, чтобы они на месте неукоснительно следовали ее указаниям и всесторонне помогали Москве подготовить в Абхазии почву для ее окончательного поглощения.
Конечно, появление у Абхазии каких-либо иных партнеров – будь то Тбилиси, Анкара или любой другой в планы Кремля никак не вписывается – как раз наоборот. Ей необходимо быть единоличным “хозяином” и контролером Абхазии. Потому и продавливает Кремль все последнее время присланную им “Программу формирования единого социально-экономического пространства на основе гармонизации законодательств”, в случае реализации которой и земля, и иная недвижимость, и стратегические объекты окажутся во владении России уже на “законном” основании!
Но абхазскую оппозицию эта реальная, а не выдуманная ею же и Кремлем угроза почему-то совершенно не заботит! Почему – догадайтесь сами… И решайте сами, является ли спасением для Абхазии перед угрозой реальной аннексии Россией возврат во власть коррумпированных пророссийских реваншистов, перешедших сегодня от слов к делу.
P.S. По требованию оппозиции, завтра - 3 марта в абхазском "парламенте" назначены слушания по "сложившейся ситуации".