საქართველოს სამოქმედო გეგმა ევროკავშირში წევრობის განაცხადის წარმატებისთვის – კუბილიუსის ანალიზი
ლიეტუველი ევროპარლამენტარი, ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თავმჯდომარე ანდრიუს კუბილიუსი აცხადებს, რომ ევროპარალამენტში მხარს უჭერენ საქართველოს განაცხადს, ევროკავშირს გაწევრიანების თაობაზე 2024 წელს ოფიციალურად მიმართოს.
ამასთან, ევროპარლამენტარი "აქცენტთან" იმ ნაბიჯებზე ამახვილებს ყურადღებას, რომელიც მისი ხედვით, საქართველოსთვს მიზნის მიღწევის პროცესში წარმატების მომტანი იქნება.
"საქართველოს გაცხადებული აქვს, რომ ევროკავშირში გაწევრიანებაზე განაცხადს 2024 წელს გააკეთებს. პირველი, ეს ძალიან კარგი ნაბიჯია და ჩვენ განზრახვას მხარს ვუჭერთ, თუმცა ეს კარგად უნდა იყოს მომზადებული: საქართველომ უნდა განავითაროს შესაძლებლობები, დაუახლოვდეს ევროკავშირის კანონმდებლობას; მას უნდა ჰქონდეს დეტალური გეგმა პრიორიტეტებით და ბიუჯეტით, განახორციელოს ევროკავშირის კანონმდებლობას დაახლოება; ამასთან, თბილისს უნდა ჰქონდეს გაწერილი ინსტიტუციური განვითარების გეგმები, მიღწეული პროგრესის ანგარიში და ამ გეგმების განხორციელების ზედამხედველობის ღონისძიებები; საქართველომ განაცხადის გაკეთებამდე წინმსწრებად უნდა აჩვენოს, რომ მზად არის, მიიღოს და შეასრულოს ევროკავშირის წევრობის ვალდებულებები", – აცხადებს ევროპარლამენტარი და დასძენს, რომ "ამ პროცესში ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტი პოლიტიკური კრიტერიუმების გათვალისწინებაა".
პოლიტიკური კრიტერიუმები, როგორც წევრობის მნიშვნელოვანი ასპექტი
ევროპარლამენტარი პოლიტიკური კრიტერიუმების გათვალისწინების აუცილებლობაზე საუბრობს, რომელიც ევროკავშირის წევრობისთვის "კოპენჰაგენის კრიტერიუმების" ერთ-ერთი მთავარი საფუძველია:
"აქცენტი გაკეთდება საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე, ქვეყანაში დემოკრატიული ინსტიტუტების სტაბილურობაზე, ღიაობასა და დიალოგზე, ფინანსების გამჭვირვალობაზე და ანგარიშვალდებულებაზე, ადამიანის უფლებების პატივისცემაზე, ეფექტურად ფუნქციონირებად მართლმსაჯულების სისტემისა და კანონის უზენაესობის უზრუნველყოფაზე. წინასწარი მოხსენება ამ სფეროებში პროგრესის შესახებ ძალზე მნიშვნელოვანია".
რა შეუძლია, გააკეთოს საქართველომ წევრობის განაცხადის წარდგენის შემდეგ
ევროპარლამენტარის თქმით, "წევრობის თაობაზე განაცხადის გაკეთების შემდეგ საქართველომ "ასოცირებული ტრიოს" ქვეყნებთან ერთად შეიძლება, შეიმუშაოს და ლობირება გაუწიოს შუალედური წევრობის სტატუსის (ევროკავშირის წინა პალატის ან ატრიუმის) მოდელს, რომელიც მოიცავს ევროკავშირში გაწევრიანების სრულ სარგებელს და ევროკომისიის ყოფილი პრეზიდენტის რომანო პროდის ფორმულას "ყველაფერი (წევრობის ყველა სარგებელი) ინსტიტუციების გარდა":
"ეს შუალედური წევრობის შეღავათები შეიძლება, მოიცავდეს სრულ ხელმისაწვდომობას ევროკავშირის შიდა ბაზარზე, მონაწილეობას ევროკავშირის საერთო პოლიტიკაში, როგორიცაა, საერთო სოფლის მეურნეობა, გარემო, ტრანსპორტი ან სავაჭრო პოლიტიკა, ევროკავშირის სტრუქტურულ ფონდებზე სრული წვდომა, და პროგრესული მონაწილეობა ევროკავშირის ინსტიტუტების მუშაობაში (ევროკავშირის საბჭო, ევროკომისია, ევროპარლამენტები, კომიტეტები და სააგენტოები და ა.შ.).
გარდა ამისა, საქართველოს ეროვნულ სტრატეგიაში შეიძლება, შეფასდეს ევროკავშირის კანონმდებლობასთან დაახლოების პროცესი და განისაზღვროს ევროკავშირში ინტეგრაციის შემდეგი ნაბიჯების მიზნები ევროკავშირის წევრობის სრული სარგებელის მისაღწევად მომდევნო წლებში, მაგალითად, მათი კავშირი ევროკავშირის პრეზიდენტობასთან - რომელსაც პოლონეთი 2025 წელს ჩაიბარებს და ლიეტუვა – 2027 წელს.
ეს შეიძლება იყოს "საქართველო -2027" ან "საქართველო -2030" ევროკავშირში ინტეგრაციისა და ადვოკატირების სტრატეგია. ეს შეიძლება, შეიცავდეს დასკვნებს, რომელიც ევროკავშირის საკითხებზე მომუშავე წამყვანმა კვლევითმა ცენტრმა CEPS–მა დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების და "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" სახელმწიფოების ევროინტეგრაციის შედეგების ერთმანეთს შედარების შემდეგ გამოიტანა და საქართველოსთან მიმართებით აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანი პროგრესი უკვე მიღწეულია", – აცხადებს კუბილიუსი.
„ასოცირებული ტრიოს“ წინ გადადგმული ნაბიჯი
ევროპარლამენტარი საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვის მიერ “ასოცირებული ტრიოს” ურთიერთგაგების მემორანდუმის გაფორმებას „წინ გადადგმულ ნაბიჯად აფასებს“:
„ჩვენ მხოლოდ მისი მხარდაჭერა შეგვიძლია. საქართველოსა და "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" ასოცირებული ქვეყნების მიერ ევროპული ინტეგრაციის მიმართულებით ახალი იმპულსის შემუშავებას სავარაუდოდ, ჰიბრიდული გავლენა მოჰყვება კრემლის რეჟიმისგან ამ ქვეყნებში. "ასოცირებული ტრიოს" ქვეყნებისთვის (საქართველო, მოლდოვა, უკრაინა) კორუფციასთან და კრემლის გავლენის წინააღდეგ საბრძოლველად რეფორმების განხორციელების დაჩქარება საუკეთესო რეცეპტია“.

Georgia’s action plan for success of EU membership application – Opinion of MEP Kubilius
“It is very good step and we support it. But it has to be well prepared,” Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius told the Accent.
MEP Kubilius focuses on the steps that, in his view, will be successful for Georgia:
“Georgia needs to build the capacities for EU acquis communautaire implementation and it has to have a detailed plan with priorities and budget for the transposition of EU law, institution building plans, reporting on the progress made and the arrangements for the surveillance of this implementation. Georgia has to show it is ready to accept and implement the obligations of EU membership in advance of the application in 2024,” he told the Accent.
Political criteria as an important aspect for the EU membership
According to Kubilius, one important aspect in this process is taking on board of the political criteria, which is one of the central pillars in the Copenhagen criteria for the EU membership.
"The focus is on the political processes, stability of democratic institutions in the country, openness and dialogue, transparent finances and accountability of the parties, respect for the human rights and effectively functioning justice system and rule of law in Georgia. Reporting in advance on the progress in this area is very much crucial,” he said.
What can Georgia do next to the application for the EU membership?
Kubilius said that next to the application for the EU membership, Georgia together with the trio countries (Georgia, Ukraine and Moldova), could work out and lobby together for an intermediate membership status (EU antechamber or atrium) model, which would include the full benefits of the EU membership alongside the proposals made by R.Prody formula on 'everything by the institutions' approach.
“These intermediate membership benefits could include a full access to the EU internal market, participation in the EU common policies, such as competition, common agriculture, environment, transport or trade policies, access to the EU jurisdiction, full access to the EU structural funds, and a progressive participation in the workings of the EU institutions (EU Council, European Commission, European Parliaments, committees and agencies, etc).
The national strategy of Georgia could have an assessment of the current EU acquis transposition and the set the objectives for next steps of the EU integration to achieve the full EU membership benefits in the next years to come, for example, linking them with the EU presidencies – Poland in 2025 and Lithuania in 2027. This could be Georgia-2027 or Georgia-2030 EU integration and advocacy strategy. It can also include the findings of the CEPS study on the new momentum of the European integration, which has revealed that EU-associated countries are very much comparable with the Western Balkan countries and therefore deserve to be treated as such by the EU policies and methodologies for the next steps of the European integration,” he said.
Associated Trio agreement as an excellent step forward
On May 17 Foreign Ministers of Ukraine, Georgia and Moldova signed a trilateral memorandum on the start of enhanced cooperation on European integration “Associated Trio."
We can only support it. Going for the preparations as a group, also increases the chances for cooperation and dialogue and active work with the EU member states, as well as will bring new possibilities for the exchange of the best practices in doing the EU-related reforms. The national trio strategies and ideas, including those made by CEPS, on the new momentum of the European integration could guide further Georgia's work with the EU Member States.
The building of a new momentum for the European integration in Georgia and in remaining Eastern Partnership EU-associated countries, would contain the hybrid influences coming from the Kremlin regime in these countries. The acceleration of reforms in the EU-associated trio is the best recipe to fight corruption and the Kremlin interference,” Kubilius said.