თურქი პოლიტოლოგი ღარიბაშვილის თურქეთში ვიზიტზე: მეზობლური ურთიერთობების შესანიშნავი მაგალითია
თურქი პოლიტოლოგის ნალან იაზგანის განცხადებით საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის თურქეთში ვიზიტი ორ ქვეყანას შორის მეზობლური ურთიერთობების შესანიშნავი მაგალითია.
ამის შესახებ პოლიტოლგმა "აქცენტთან" საუბრისას განაცხადა.
"საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანს სამძიმარი გამოუცხადა ქვეყანაში ცოტა ხნის წინ მომხდარი მიწისძვრის გამო, რომელმაც თურქეთის სამხრეთ ნაწილში მდებარე 10 პროვინცია დააზარალა. ეს ბოლო 100 წლის განმავლობაში თურქეთში მომხდარი ყველაზე დიდი ეროვნული კატასტროფაა, რომლის შედეგად 13,5 მილიონზე მეტი ადამიანი დაზარალდა. პრეზიდენტმა ერდოღანმა ღარიბაშვილს საპრეზიდენტო კომპლექსში უმასპინძლა. პრესისთვის დახურული შეხვედრა 1 საათსა და 20 წუთს გაგრძელდა. თურქეთსა და საქართველოს შორის სოლიდარობა მეზობლური ურთიერთობების შესანიშნავი მაგალითია. თურქეთი ერთ-ერთი პირველი ქვეყანაა, რომელმაც საქართველოს დამოუკიდებლობა აღიარა და ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობა მრავალ წელს ითვლის. თურქეთი აფასებს საქართველოს მიერ ქვეყანაში სამძებრო-სამაშველო ჯგუფისა და ჰუმანიტარული დახმარების გაგზავნის ფქტს. ჩვენ მადლიერები ვართ ამ გულუხვი დახმარებისთვის", - განუცხადა "აქცენტს" პოლიტოლოგმა.
ცნობისთვის:საქართველოს პრემიერის ოფიციალური ვიზიტი თურქეთის რესპუბლიკაში 23 თებერვალს დაიწყო.
ვიზიტის ფარგლებში ირაკლი ღარიბაშვილი თურქეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანს შეხვდა.
როგორც მთავრობის მეთაურმა შეხვედრის შემდეგ აღნიშნა, "რეჯეფ თაიფ ერდოღანს საქართველოს სოლიდარობა და ძლიერი მხარდაჭერა დაუდასტურა თურქეთის რესპუბლიკისა და თურქი ხალხისადმი".
საქართველოს პრემიერი დღეს ანკარადან ჰათაის პროვინციაში, ქალაქ ანთაქიაში გაემგზავრა.
თურქეთში, მიწისძვრით დაზარალებულ ჰათაის პროვინციაში, ქალაქ ანთაქიაში ჩასულმა საქართველოს პრემიერმა განაცხადა, რომ "ის ღრმადაა დარწმუნებული იმაში, რომ რეჯეფ თაიფ ერდოღანის ძლიერი ლიდერობით თურქი ხალხი განსაცდელს დაძლევს და კიდევ უფრო ძლიერი გამოვა ამ პრობლემიდან".

Turkish political analyst on Garibashvili's visit to Turkey - It is a great example of neighborly relations
24/02/2023 13:26:20 Politic
Turkish political analyst Nalan Yazgan has said that Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili's visit to Turkey is a great example of neighborly relations between the two countries.
"Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili expressed his condolences to Turkish President Recep Tayyip Erdoğan due to the recent deadly earthquakes that affected 10 cities in southern Turkey. It is the largest national disaster of the past 100 years, which affected more than 13.5 million people. President Erdoğan welcomed Garibashvili at the entrance gate of the Presidential Complex. The meeting, which was closed to press, lasted 1 hour and 20 minutes. Turkey is one of the first countries to recognize Georgia's independence and the relations between the two countries date back a long time. Turkey appreciates the dispatch of the Georgian search and rescue team and dispatch of aid materials from Georgia. We are deeply moved and truly grateful for this generous aid in our time of need. The solidarity among Turkey and Georgia is a great example of neighborly relations," she told the Accent.