სოხუმში ბიჭვინთის აგარაკის რუსეთისთვის გადაცემის მოწინაღმდეგეები იკრიბებიან: „არსად წავალთ, სანამ საკითხი ხალხის სასარგებლოდ არ გადაწყდება“
26/12/2023 14:20:39 კონფლიქტები
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პარლამენტის შენობასთან ბიჭვინთის აგარაკის რუსეთისთვის გადაცემის შესახებ შეთანხმების რატიფიკაციის მოწინააღმდეგეები იკრიბებიან.
მანამდე ცნობილი გახდა, რომ საკითხის განხილვა 28 დეკემბრის ნაცვლად, 27 დეკემბრისთვის დაიგეგმა.
საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმა ხალხს ე.წ. პარლამენტის შენობის წინ აქციის გამართვისკენ მოუწოდეს.
აფხაზური ტელეგრამ–არხები წერენ, რომ ოპოზიციონერები სავარაუდოდ, „პარლამენტის“ სხდომის ჩაშლას აპირებენ.
„არსად წავალთ, ვიდრე საკითხი ხალხის სასარგებლოდ არ გადაწყდება“,- განუცხადა ადგილობრივ ჟურნალისტებს ომის ვეტერანმა ლეუან მიკაამ (ლევან მიქავამ).
კიდევ ერთი ვეტერანი - ლაშა ზუხბა სოციალურ ქსელში წერს:
„უკვე მოედანზე ვართ პარლამენტის წინ. ხვალ სესიაა, რომელიც არ უნდა იყოს და არც იქნება“.
ე.წ. პარლამენტისა და სამთავრობო კომპლექსის შენობებთან გაძლიერებულია უსაფრთხოების ზომები, ადგილზე დე ფაქტო შს მინისტი რობერტ კიუტიც იმყოფება.
მედიაში ვრცელდება ე.წ. გენერალური პროკურორის - ადგურ აგრბას მიმართვა: იგი ხალხს „არასანქცირებულ მიტინგში მონაწილეობისგან თავშეკავებისკენ" მოუწოდებს:
„სამოქალაქო მოსახლეობის უსაფრთხოებისთვის საფრთხის შექმნის, რესპუბლიკაში სოციალური მდგომარეობის დესტაბილიზაციის შემთხვევაში სამართალდამცავი ორგანოები უფლებამოსილების შესაბამისად, ვალდებულნი არიან, გამოიყენონ ზომების მთელი სპექტრი, რომელიც მიმართულია ასეთი ზიანის თავიდან აცილებლად, მათ შორის - მასობრივი არეულობის ორგანიზატორებისა და მონაწილეების მიმართ მოქმედი კანონმდებლობით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობის დაკისრებით".

У абхазского парламента собираются противники соглашения по «Пицунде»
У здания парламента самопровозглашенной республики Абхазия собираются противники ратификации соглашения о передачи России госдачи «Пицунда».
Ранее стало известно, что рассмотрение вопроса перенесли с 28 на 27 декабря. Общественные организации призвали к проведению митинга у стен парламента.
Оппозиционеры, предположительно, намерены сорвать сессию парламента, пишут в абхазских телеграм-каналах.
«Мы никуда не уйдем, пока вопрос не будет решен в пользу народа», – заявил журналистам ветеран грузино-абхазской войны Леван Микаа.
«Мы уже на площади перед парламентом. Завтра сессия, которой не должно быть и не будет», – написал в соцсети ветеран Лаша Зухба.
У здания парламента и вокруг комплекса правительственных зданий усилены меры безопасности, на месте находится глава МВД Роберт Киут.
СМИ публикуют видеообращение абхазского генпрокурора Адгура Агрба. Он призвал граждан «воздержаться от участия в несанкционированном митинге».
«В случае возникновения угрозы безопасности гражданского населения, дестабилизации общественной обстановки в республике, правоохранительные органы в соответствии с наделенными полномочиями обязаны применить весь комплекс мер, направленный на предотвращение такого рода ущерба, вплоть до привлечения организаторов и участников массовых беспорядков к предусмотренной действующим законодательством ответственности», – сказал Агрба.